Uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. Księcia Bolka I w Jaworze: Aleksandra Kita, Kinga Kuźnia i Weronika Dziopa zostały laureatkami szczebla ogólnopolskiego (I stopnia) VIII edycji konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy”, zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. Opiekunem drużyny był Władysław Woźniakiewicz.
Na konkurs wpłynęło 221 prac z całej Polski. Wyróżniono autorów 70, w tym nagrodami I stopnia 37. Z województwa dolnośląskiego wyróżniono 8 drużyn, z czterech szkół ponadgimnazjalnych. Jaworskie licealistki wykonały pracę upamiętniającą zamordowanego w czasie II wojny światowej w Związku Radzieckim Władysława Bieleckiego, oficera rezerwy Wojska Polskiego, nauczyciela wychowania fizycznego w gimnazjum w Śniatyniu. Przez wiele lat był prezesem sportowej organizacji patriotycznej „Sokół”. Po aresztowanym przez NKWD w 1939 r. zaginął o nim wszelki ślad. Potrzebnych do pracy informacji udzieliła Pani Aleksandra Kania-Kita, prababcia uczestniczki konkursu.
Główną nagrodą dla najlepszych była tygodniowa podróż do Rumunii. Wycieczka miała charakter edukacyjno-naukowy, a trasa wiodła śladami Polaków w Rumunii z lat I i II wojny światowej. Uczennice wraz z opiekunem zwiedziły wyjątkowe regiony Rumunii - Besarabię, Maramuresz i Wołoszczyznę. Odwiedziły miejsce Pamięci Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu, utworzone we wnętrzu dawnego więzienia Sighet. Miały okazje odwiedzić Sołoniec, polską wieś na Bukowinie, poznać jej tradycje i obyczaje.
Uczestnicy wyjazdu zajmowali się też porządkowaniem starych, zaniedbanych mogił legionistów i polskich uchodźców z czasu II wojny Światowej w Berbestii i Kirlibaba. W Bukareszcie zapalili znicze na grobach Polaków na cmentarzach Bellu i Sv. Iveri, zwiedzili Wzgórze Patriarchy i Pałac Ceausescu.
Wykładowcy IPN-u – organizatora wyjazdu, dołożyli wszelkich starań, aby wprowadzić laureatów konkursu w niewyjaśnione wątki historii Rumunii oraz jej zabytków. Licealistki miały okazję zobaczyć zamek w Bicaz – miejsce internowania prezydenta Mościckiego, Dragoslavele – miejsce internowania marszałka Rydza-Śmigłego.
W Krajowej odwiedziły kwaterą grobów polskich, zlokalizowanych na cmentarzu katolickim, Baile Hercelanum – miejscu internowania członków rządu polskiego. Odwiedziły też inne miejsca, które wpisały się w dzieje Polaków na terenie Rumunii. W intencji poległych i zmarłych Polaków na ziemi rumuńskiej codzienne była odprawiana Msza Święta.
Tygodniowy wyjazd do Rumunii pozwolił jaworskim licealistkom poznać ten trochę egzotyczny dla Polaków kraj. Była to też okazja do refleksji i zadumy nad polskimi losami.