W pierwej części obrad wójt Mirosław Brzozowski bardzo szczegółowo omówił swoją pracę w okresie od ostatnie sesji. Przedstawił radnym oraz sołtysom informację dotyczącą pozyskanych dotacji wyłącznie w okresie od czerwca do września br.
- Przez te trzy miesiące udało nam się pozyskać łącznie 1 760 000 złotych. Ta gotówka jest już w naszej dyspozycji - mówił wójt M. Brzozowski.
Jednak to nie koniec. 30 czerwca br. Gmina Męcinka wygrała proces sądowy w sprawie dotacji blisko 1,5 mln zł na budowę wodociągu i przydomowych oczyszczalni ścieków w Myślinowie. Trzyosobowy skład sędziowski Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu uznał wszystkie argumenty Gminy Męcinka w przedmiotowej sprawie.
- Jest to powód do wielkiej satysfakcji dla nas wszystkich - mieszkańców tej gminy. Byliśmy zdeterminowani na tyle, żeby nie składać broni. Jest to dowód na to, że czasami warto walczyć do końca. Mam nadzieję, że te pieniądze szybko się pojawią, ponieważ chciałabym szybko doprowadzić wodę mieszkańcom Myślinowa - zaznaczył wójt.
Podczas sesji wójt przedstawił planowane oraz zrealizowane inwestycje, m.in. remont muru oporowego w Chroślicach w celu poprawy bezpieczeństwa mieszkańców podczas intensywnych opadów deszczu.
- Wszyscy unikali rozwiązania tego problemu, a ludzi systematycznie zalewało. W związku z tym, podjąłem decyzję o przejęciu tego rowu i zrealizowaliśmy tę inwestycję. To jest pierwszy etap działań. Za rok, mam nadzieję, że będę mógł pokazać Państwu kolejny etap - do drogi wojewódzkiej. Wtedy będziemy mogli powiedzieć, że temat tego cieku wodnego w Chroślicach jest załatwiony. Jednocześnie problem ten jest mocno i bezpośrednio powiązany choćby z interpelacją, którą kiedyś składał pan Franek Rudziec w sprawie tego rowu już za drogą wojewódzką. Pamiętacie zapewne to kontrowersyjne pismo do Pana Starosty, w którym przekierował taką interpretację przepisów, że to mieszkańcy powinni sobie sami ten rów utrzymywać, ponieważ to oni z niego korzystają. Mamy zasadę, że trzeba walczyć do końca i czytać przepisy, bo nie wszyscy pisząc do nas pokazują wszystkie przepisy. Pan Starosta zapomniał o paragrafie drugim tego przepisu, który mówi o tym, że te prace powinny być wykonane w sposób proporcjonalny do tej korzyści. A ponieważ cały ten rów odprowadza wodę z drogi powiatowej od Bogaczowa, przez Chroślice aż do drogi wojewódzkiej - to największym beneficjentem jest właśnie Pan Starosta. I tutaj o tym zapomniał, natomiast nie zapomniał o tym Pan Sylwester Rudziec. Za to chciałbym Panu podziękować - mówił wójt.
- Na ostatniej sesji powiatu złożył Pan w tej sprawie interpelacje oraz powołał się Pan na całość tego przepisu, cytowanego przez Pana Starostę, a nie tylko wybiórczo. Mam nadzieję, że po Pana interwencji, Starosta zechce dostrzegać całość tego problemu - dodał M. Brzozowski.
W trakcie sesji głos zabrał radny powiatu Sylwester Rudziec, który przedstawił stanowisko Zarządu Powiatu Jaworskiego dotyczące realizacji zadań na terenie gminy Męcinka.
- Na początku chciałbym cofnąć się do 2014 roku i przedstawić pewien rys historyczny, aby Państwo mogli zrozumieć strategię Powiatu. Po wyborach zbiera się pewna grupa ludzi. W tej grupie byli Wójt, Starosta, radni powiatowi, a także inni samorządowcy z terenu powiatu jaworskiego. Wówczas następuje pewna strategia na cztery lata - jak będą pewne działania dystrybuowane w poszczególnych samorządach. Wszyscy doskonale pamiętają, że w poprzedniej kadencji wójt Przychodzeń nie chciał współpracować z Powiatem - wspominał radny powiatu i dodał: - Na spotkaniu ze Starostą obecny Wójt zadeklarował wraz z innymi samorządowcami, że będą współpracować ze Starostwem w formule ustalonej przez Zarząd, czyli finansowanie poszczególnych zadań 50% na 50%. Po ostatnich sesjach Rady Powiatu zmieniła się optyka Zarządu, z którą ja się nie zgadzam - podkreślił S. Rudziec.
- Na jednej z prezentacji zostało pokazane, że w Gminie Męcinka zostało najwięcej zainwestowanych pieniędzy. I tak rzeczywiście jest. Tylko, że Starosta minął się tutaj delikatnie z prawdą. W tej prezentacji zostały pokazane pieniądze, które są pewnym montażem finansowym. Chciałbym w tym miejscu prosić Wójta, żeby przygotował informację na temat Gminy Męcinka, ponieważ chciałbym na najbliższej sesji Rady Powiatu przedstawić prawdziwą wiedzę na temat, jak Gmina Męcinka w wielu kwestiach przy zadaniach powiatowych była przede wszystkim inicjatorem. Oczywiście, przez trzy lata zrobiliśmy najwięcej i zarzuca się nam, że jak nas stać to robimy. Optyka Zarządu zmieniła się w ten sposób, że Pan Starosta powiedział, że nie będzie inwestował w te samorządy, w których zostało najwięcej zrobione. Uważam, że jest to nieuczciwe. „W trakcie gry reguł się nie zmienia”. Jeżeli Gmina Męcinka jest na tyle aktywna, że wyczerpujemy pełną formułę 50 na 50, bo tak było w latach 2015 i 2016 na chodniki, braliśmy pełną pulę z Gminą Paszowice - dodał Sylwester Rudziec.
- Na mieniu powiatowym w Gminie Męcinka zostało zrobionych wiele inwestycji, jednak w większości za pieniądze Gminy Męcinka. Zadania, które w prezentacji Starostwo przypisało sobie, były inicjowane przez gminę, np. droga w Pomocnym - kontynuował radny i na koniec dodał: - Ostatnie moje interpelacje dotyczyły drogi w Przybyłowicach i Małuszowie, bo są one nadmiernie eksploatowane i wymagają poprawy. Pewne zadania będą teraz wpisane do budżetu. Nie wiemy, jak zostaną one wykonane. Jednak deklaracja wójta jest aktualna, jak od 2014 roku i wszyscy o tym wiedzą - każde zadanie będzie współfinansowane przez Gminę Męcinka. Do końca września są składane wnioski do Rady Powiatu i na pewno tych wniosków gmina złoży bardzo dużo.
Na zakończenie swojej wypowiedzi radny powiatu S. Rudziec skierował prośbę do radnych i obecnych na sali sołtysów, aby mieszkańcom przekazywać prawdziwe informację, a także zachęcał do brania udziału w sesjach Rady Powiatu.
W dalszej części radni przyjęli informację o przebiegu wykonania budżetu za I półrocze 2017 roku. Następnie podjęto uchwały w sprawie; zmiany składu osobowego Komisji Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Infrastruktury Technicznej; uchylenia uchwały Nr X/76/2015 Rady Gminy Męcinka z dnia 25 sierpnia 2015r. w sprawie zwolnienia od obowiązku realizacji tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dyrektora Zespołu Szkół w Męcince; nadania statutu Gminnemu Ośrodkowi Zdrowia w Piotrowicach; uchwalenie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (część Przybyłowice – etap I); uchwalenie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (część Piotrowice); uchwalenie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (parametr zabudowy – część Męcinka); upoważnienia wójta do wystąpienia o nieodpłatne nabycie nieruchomości gruntowych; przystąpienia do sporządzenie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (działka 193 – Myślinów); udzielenia dotacji z budżetu gminy; zmiany budżetu gminy Męcinka na 2017 rok; zmiany wieloletniej prognozy finansowej na lata 2017 - 2023.
Więcej informacji z zakresu pracy wójta w okresie między sesjami dostępnych jest na stronie Urzędu Gminy Męcinka.