Logo Jawor24h.pl
Reklama
Wyższa kultura. Bank nowości. - kredyt, pożyczka, konto, lokata - Alior Bank

Znikająca ulga

Wiele rodzin mieszkających w lokalach komunalnych zbulwersowało tajemnicze zniknięcie ulgi z tytułu braku udogodnień typu: łazienka i ubikacja w mieszkaniu. Na wniosek jednej z takich rodzin sprawą zajął się Tomasz Gaździcki.

Od lewej: Tomasz Gaździcki, Grzegorz Olszewski © materiał prasowy

Po przeanalizowaniu tematu zostało skierowane do burmistrza "zapytanie obywatelskie", które zgłosił jako załącznik do interpelacji radny Grzegorz Olszewski. Jak widać, współpraca i kompetencje są przydatne w walce o dobro jaworzan. 

Prezentujemy treść zapytania obywatelskiego:

 

Zapytanie obywatelskie

Sprawa dotyczy czynszu z tytułu najmu lokalu mieszkalnego z zasobu komunalnego (miejskiego). Otóż w kwietniu 2017 r. mieszkaniec otrzymał informację o zmianie wysokości czynszu najmu. Została podwyższona kwota bazowa za 1 m2 powierzchni z 2,86 zł do 3,10 zł. Trudno, Gmina ma takie prawo i trzeba to przyjąć do wiadomości. Jednak w tym samym piśmie zniknęła 20% zniżka z tytułu braku łazienki i wc. Ulga była zapewne stosowana na postawie § 10 pkt 2 podpkt 4 i 5 uchwały nr XXI/121/2016 Rady Miejskiej w Jaworze z dnia 3 lutego 2016 r. w sprawie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Jawor  na lata 2015-2020. Mieszkanie nie posiadało bowiem w/w udogodnień i najemca wykonał je na własny koszt kilkanaście lat wcześniej. Tym samym nagłe zniknięcie ulgi jest sprawą bardzo dziwną, gdyż:

  1. W adekwatnym piśmie z maja 2016 informującym o wysokości czynszu 20% zniżka w czynszu była widoczna (podobnie jak w pismach dotyczących czynszu z lat poprzednich).
  2. Najemca sam wykonał kilkanaście lat temu łazienkę i wc, a więc zgodnie z § 11 pkt 3 wspomnianego wieloletniego programu gospodarowania zasobem Gminy Jawor (…), cytuję: „W przypadku, gdy podwyższenia standardu lokalu dokonał najemca, za zgodą i pisemną umowa rozliczeniową z wynajmującym, ulepszenia te nie powodują zmiany wysokości czynszu najmu” nie powinno dojść do odebrania 20% zniżki. Tym bardziej, że w obydwu pismach z 2016 i 2017 roku powoływano się na tą samą uchwałę Nr XXI/121/2016 Rady Miejskiej w Jaworze z dnia 3 lutego 2016 r. i jak wspomniałem wcześniej, ulga była stosowana od kilkunastu lat.

Problem związany z odebraniem zniżki nie dotyczy tylko tego mieszkańca. Bardzo więc proszę o zajęcie stanowiska w w/w kwestii i właściwe stosowanie zapisów obowiązującego „Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Jawor  na lata 2015-2020”.

 

                                                                                                    Z poważaniem

                                                                                                    Tomasz Gaździcki

Poniżej zawiadomienia o wysokości czynszów:

Reklama

Komentarze (19)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

AK47
AK474 czerwca 2017 o 10:11
prawda jest taka ,że do utrzymania lokali komunalnych miasto (czyli ja i ty!) dopłacamy.Ja na przykład nie mam zamiaru dalej dopłacać do lokali które w większości są dewastowane przez swoich najemców.Zobaczcie klatki schodowe w Rynku ,Chrobrego itd..Aż trudno uwierzyć ,że tam mieszkają ludzie.Dlatego , jeżeli Panowie Gaździcki ,Olszewski chcą dopłacać , to proszę bardzo,wasza sprawa, ale od moich i moich znajomych pieniędzy się od..e.
Lubię to! 3
o to chodzi
o to chodziAK474 czerwca 2017 o 12:15
Tylko że sprawa dotyczy głównie tych, co właśnie dbają o swoje mieszkania i wykonali na własny koszt łazienkę i wc. I za to dostali "nagrodę". A tymi, co dewastują, powinna zająć się gmina. To ona wynajmuje mienie komunalne, więc może (a nawet powinna) kontrolować, jak wynajmujący obchodzą się właśnie z naszym wspólnym majątkiem.
Lubię to! 0
Adam
Adam3 czerwca 2017 o 12:51
Czekam z niecierpliwością na odpowiedź. Mam nadzieję, że również ją tu opublikujecie.
Lubię to! 0
gość
gość2 czerwca 2017 o 14:05
ZLK demoluje naszą własność,ja za własne pieniądze naprawiłam murek przed domem,kupiłam materiał najełam pracownika,co zrobili prosze przyjdzcie sami zobaczycie.j.piłsudskiego 20-20a
Lubię to! 3
JW
JWgość2 czerwca 2017 o 14:46
Oni wolą remontować stare kible w podziemiach na środku ruchliwego skrzyżowania zamiast zrobić coś dla mieszkańców.
Lubię to! 4
Asia
AsiaJW2 czerwca 2017 o 19:57
Czy z tej toalety publicznej będą mogli skorzystać niepełnosprawni, np. poruszający się na wózkach? Albo matki z dziećmi w wózkach? Przecież to głównie dla nich robi się takie "obiekty". Pełnosprawny bez problemu skorzysta z toalety w ratuszu albo restauracji, gdzie trzeba po schodach schodzić.
Lubię to! 3
przepisy i normy p.poż.
przepisy i normy p.poż.JW2 czerwca 2017 o 22:28
mnie zastanawia jak straż pożarna odebrała ten obiekt po remoncie-przeważnie z linijką biegają i mierzą każdy centymetr aby spełniał normy p.poż.
Lubię to! 1
o czym tu mowa
o czym tu mowaJW2 czerwca 2017 o 22:41
a czy niepełnosprawnym zagwarantowana jest możliwość uczestniczenia w sesjach rady i posiedzeniach komisji rady? jak osoby niepełnosprawne mają się dostać na II p. budynku Ratusza na salę ślubów? W świetle Karty Praw Osób Niepełnosprawnych, każda osoba niepełnosprawna ma prawo do życia w środowisku wolnym od barier funkcjonalnych, w tym: dostępu do urzędów, punktów wyborczych i obiektów użyteczności publicznej. https://www.nik.gov.pl/plik/id,4642,vp,6180.pdf
Lubię to! 2
hmm
hmm2 czerwca 2017 o 12:51
no cóż, "dobrej zmiany" c.d.
Lubię to! 1
szary człowiek
szary człowiekhmm2 czerwca 2017 o 19:58
To oczywiste, że jak ktoś modernizuje, ulepsza, poprawia itd. majątek gminy, robiąc w gminnym mieszkaniu na własny koszt łazienkę czy wc to ulga powinna mu przysługiwać.
Lubię to! 2
Anka
Anka2 czerwca 2017 o 09:59
moim zdaniem ulga przysługuje tym którzy nie mają łazienek i wc, a jak ktoś ma to ulga mu nie przysługuje
Lubię to! 1
nakłady
nakładyAnka2 czerwca 2017 o 10:04
to ZLK robi w mieszkaniach łazienki i wc, albo zwraca najemcom koszty samodzielnego ich zrobienia?
Lubię to! 1
....
....nakłady2 czerwca 2017 o 11:19
Wystarczy że zrobisz sobie ją sam
Lubię to! 1
obiektywny
obiektywnynakłady2 czerwca 2017 o 11:30
Moim zdaniem ZLK odbierając ulgę za brak łazienki i wc chce najemco, którzy sami i na własny koszt podnieśli standard lokalu mieszkalnego, podwójnie karze dobrych najemców-raz kiedy ponieśli prywatne nakłady na majątek zarządzany przez ZLK a następnie na odebraniu im z tego tytułu ulgi. Było by to zrozumiałe, gdyby ZLK samo podniosło standard w swoich lokalach mieszkalnych lub zwróciło najemcom koszty poniesionych przez nich z tego tytułu nakładów własnych, a następnie zabrało z tego tytułu ulgę.
Lubię to! 6
podobnie
podobnienakłady2 czerwca 2017 o 12:14
to tak, jakby przedsiębiorcom, którzy ponoszą nakłady z własnych środków na stworzenie miejsc pracy zabierać, zamiast przyznawać ulgi w podatkach
Lubię to! 2
mieszkaniec
mieszkaniec1 czerwca 2017 o 22:05
Mam taką samą sytuację i również nie rozumiem dlaczego na oficjalnym piśmie podają podstawę prawną, z której wcale nie wynika, że ulga zostaje zniesiona. Skoro tak, to na podstawie czyjej decyzji i jakiego dokumentu ZLK znosi te ulgi?
Lubię to! 4
by żyło się lepiej
by żyło się lepiejmieszkaniec1 czerwca 2017 o 22:23
na podstawie decyzji o kolejnej "dobrej zmiany"
Lubię to! 1
Marcin
Marcinby żyło się lepiej2 czerwca 2017 o 20:00
Dobra zmiana w Jaworze nastąpi za półtora roku. Bo zmiana z poprzednich wyborów, gdy wybrano ludzi związanych z PO i SLD w moim i nie tylko moim odczuciu była złą zmianą.
Lubię to! 1
wybory
wyboryby żyło się lepiej3 czerwca 2017 o 06:55
moim zdaniem wybory samorządowe powinny być już na wiosnę 2018r., bo wtedy nowy burmistrz miałby czas na wdrożenie się w swoje zadania i na spokojnie opracować realny i korzystny dla mieszkańców budżet na 2019r.
Lubię to! 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomościReklama
Ostatnie opinie
Reklama
Specjalizujemy się w szeroko pojętych Technologiach Internetowych, budujemy m.in. nowoczesne, responsywne strony internetowe i aplikacje webowe. Posiadamy Certyfikaty od Google i IAB Europe oraz od Microsoft Virtual Academy.

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.