Logo Jawor24h.pl
Reklama
Filharmonia Dowcipu
Wyższa kultura. Bank nowości. - kredyt, pożyczka, konto, lokata - Alior Bank

Szkoła Podstawowa w Pogwizdowie do likwidacji

30 listopada br. odbyła się XXXVII Sesja Rady Gminy Paszowice. Najwięcej uwagi radni poświęcili projektowi uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej im. Władysława St. Reymonta w Pogwizdowie.

Fot. UG Paszowice/materiał prasowy © materiał prasowy

W obradach uczestniczyło 14 radnych, sołtysi, Wójt Gminy Sebastian Oszczęda, Zastępca Leonard Wasilkowski, Sekretarz Bolesław Stochmal, Skarbnik Monika Kwiatkowska oraz Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pogwizdowie Agnieszka Olbik. W sesji wzięła udział Minister Elżbieta Witek - szef gabinetu politycznego Premier Beaty Szydło, poseł na sejm RP.

Podczas obrad przyjęto informację o złożonych oświadczeniach majątkowych radnych  oraz osób ustawowo zobowiązanych  do składania oświadczeń majątkowych za 2016 rok.

Jednym z punktów obrad było  sprawozdanie z pracy w okresie międzysesyjnym, które przedstawił Wójt Gminy Paszowice. Pełna treść sprawozdania dostępną jest na stronie internetowej Gminy Paszowice (zakładka: Informacje Wójta Gminy Paszowice).

Na sesji zostały podjęte  uchwały w sprawie: zmian w budżecie gminy na 2017 rok, nadania statutu Szkole Podstawowej w Wiadrowie, zmiany regulaminu przyznawania dodatków oraz innych składników wynagrodzenia nauczycielom zatrudnionym w szkołach prowadzonych przez Gminę Paszowice oraz w sprawie podjęcia współdziałania Gminy Paszowice z jednostkami samorządu terytorialnego w związku z opracowaniem i realizacją strategii rozwoju społeczno - gospodarczego  południowej części Dolnego Śląska na lata 2020-2030 "SUDETY 2030". Radni ustalili również stawki podatków na 2018 rok: rolnego, leśnego, od nieruchomości oraz od środków transportowych. Tak jak w roku ubiegłym, podatnicy będą zwolnieni z podatku od posiadania psów. Uchwały zostaną opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Paszowice.

Najwięcej uwagi radni poświęcili projektowi uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej im. Władysława St. Reymonta w Pogwizdowie. Treść uchwały i jej uzasadnienie  znajduje się w BIP Gminy Paszowice.

Po odczytaniu uchwały wywiązała się emocjonalna dyskusja, w której udział wzięło 5 radnych  oraz 3 sołtysów. Sołtys wsi Paszowice, przekazał na ręce Przewodniczącego Rady Gminy Petycję mieszkańców Gminy Paszowice w sprawie likwidacji Szkoły Podstawowej w Pogwizdowie, kierowaną do Rady Gminy Paszowice  i Dolnośląskiego Kuratora Oświaty we Wrocławiu. Sołtys Józef Gawroński poinformował, że pod petycją podpisało się 840 mieszkańców Gminy Paszowice. Kserokopia petycji jest dostępna w Biurze Rady Gminy.

Wójt w swoim wystąpieniu zaapelował o wyciszenie emocji, o spokój i rozwagę przy podejmowaniu decyzji. Podkreślił, że rozmowy na temat oświaty  i jej reformy w Gminie Paszowice, trwają od blisko roku. W związku z tym odbyło się już wiele spotkań z mieszkańcami i konsultacji społecznych. Został też powołany Zespół ds.  zmian struktur szkół, który miał wypracować najlepsze dla gminy rozwiązania. Wójt poprosił radnych, żeby w swojej decyzji kierowali się przede wszystkim dobrem dzieci, warunkami w jakich się uczą i mogą uczyć, a także aspektem ekonomicznym. Powiedział, że w tej chwili są klasy, które mają po 2 i 3 uczniów. Przypomniał, że w przyszłym roku w budżecie zabraknie 600 tys. złotych tylko na wynagrodzenia dla nauczycieli. Stwierdził, że jeśli gmina ma utrzymać trzy szkoły podstawowe, to koniecznym będzie zrezygnowanie z wielu inwestycji, wbrew oczekiwaniom mieszkańców gminy. Podkreślił też, jak bardzo potrzebne jest drugie przedszkole gminne w Paszowicach.

Przed głosowaniem głos zabrała Minister Elżbieta Witek, która omówiła politykę partii rządzącej, w sprawie reformy oświaty, a zwłaszcza likwidacji szkół: „My chcemy ratować najmniejsze szkoły. Reforma oświaty była zrobiona po to, żeby zachować miejsca pracy  i żeby te najmniejsze dzieci, nawet jak ich jest garstka, miały  jak najbliżej domu szkołę. Trzeba brać pod uwagę, czy budżet gminy sobie z tym poradzi czy nie. Naprawdę było dużo czasu, żeby podejść do tematu z empatią, patrzeć na budżet i patrzeć też na czynnik społeczny.”  Na zakończenie wystąpienia, Minister Elżbieta Witek , powiedziała: „ samorząd ma prawo, Państwo podejmiecie decyzję,  nie przyjechałam tutaj aby coś narzucać, to będzie wasza decyzja i wasza odpowiedzialność. Przyszłam wam wyjaśnić, zabrakło rozpoznania, rozmowy wspólnej. Rozmawiałam z kuratorem, nie możecie pomijać mieszkańców Pogwizdowa i rodziców z Pogwizdowa. To jest mój apel, aby do tej uchwały podchodzić z trochę większą rozwagą. Rząd Prawa i Sprawiedliwości, który ja dzisiaj reprezentuję, jest przeciwny likwidacji małych szkół. Mówimy o tym co już jest, jest kadra, jest baza, są dzieci. Powiedziałam jak to wygląda, mogę do Państwa apelować, abyście z rozwagą podejmowali swoje uchwały”.

Po wypowiedzi Elżbiety Witek, Przewodniczący Rady Gminy Paszowice poddał uchwałę pod głosowanie. 

Za jej przyjęciem opowiedziało się ośmiu radnych, pięciu było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. 

Po przyjęciu uchwały ponownie wystąpiła Minister, Poseł Elżbieta Witek, która powiedziała: „Podjęliście samodzielną decyzję, my jako władze rządowe, na każdym szczeblu będziemy robili zgodnie z tym planem jaki ma Prawo i Sprawiedliwość. Tak obiecywaliśmy i słowa dotrzymujemy. Co zrobi pan kurator, jako przedstawiciel rządu w terenie przedstawiciel Pani Minister, zobaczymy”.

Informujemy, że uchwała  intencyjna zostanie opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Paszowice. O decyzji Rady Gminy zostaną również poinformowani rodzice uczniów uczęszczających do Szkoły Podstawowej w Pogwizdowie oraz Kurator Oświaty we Wrocławiu, który ma 30 dni na wydanie opinii o przedłożonej uchwale. 

Na zakończenie sesji na wnioski i zapytania radnych i sołtysów, odpowiadał Wójt Gminy Sebastian Oszczęda.

Kolejna Sesja została zaplanowana na 29 grudnia 2017 roku.

Reklama

Komentarze (41)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

mieszkaniec gminy
mieszkaniec gminy8 grudnia 2017 o 08:57
Teraz trzeba się zastanowić przy wyborach najwyższy czas zmienić Panią Witek
Lubię to! 6
strażak
strażak7 grudnia 2017 o 18:44
Pamiętajcie wyborcy. Pani radna z okręgu Paszowice - Kłonice była za zamknięciem szkoły w Paszowicach.
Lubię to! 0
Pogwizdów
Pogwizdów7 grudnia 2017 o 18:40
W gminie Męcinka, Tez zlikwidowano szkołę też był krzyk, a wszło im na dobre
Lubię to! 2
mieszkaniec gminy
mieszkaniec gminyPogwizdów8 grudnia 2017 o 19:37
la na sesje do męcinki tylko tu mieszaale z tego co kojaże to pani witek nie jeżdzi
Lubię to! 1
mój mąż z zawodu jest dyrektorem
mój mąż z zawodu jest dyrektorem7 grudnia 2017 o 16:40
Przekształcenie lub połączenie to likwidacja? Według założeń nowej reformy oświatowej gimnazjum może być włączone wraz z podstawówką do tzw. zespołu szkół. Dyrektorem takiego zespołu szkół, zostaje dotychczasowy dyrektor podstawówki! Dyrektor włączonego gimnazjum zostaje, "tylko albo aż" - wicedyrektorem, podległym dawnemu dyrektorowi podstawówki. Więc może o to chodzi?
Lubię to! 2
tapir pikuje w dół
tapir pikuje w dół7 grudnia 2017 o 13:20
A więc dziś nowe otwarcie. Prezes albo Mateusz przejmuje "kierownicę". No i ....przewietrzenie szeregów nastąpi. Także na dole. Koniec z limuzynami. A pewnie i ..... obsadzonym na stołkach tych mniejszych oraz większych się przyjrzą. Będzie ciekawie buhhahhaha
Lubię to! 5
strażak
strażak7 grudnia 2017 o 12:42
zamiast utrzymywać trzy szkoły lepiej by było zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców i zamiast wydawać mnustwo pieniędzy na szkołe należało by wesprzeć strażaków bo niestety w powiecie to strażacy z gminy paszowice jeżdzą najstarszymi wozami
Lubię to! 1
Paszowice
Paszowicestrażak8 grudnia 2017 o 08:03
OSP Paszowice ma 2 wozy po karosażu. W Wiadrowie mają stary samochód na 3 osoby im by się przydał
Lubię to! 3
mieszkaniec gminy
mieszkaniec gminystrażak8 grudnia 2017 o 08:04
Jeszcze trochę i straż w Paszowicach się rozpdnie to na co im samochód
Lubię to! 2
Anna Zubrzycka
Anna Zubrzycka7 grudnia 2017 o 10:53
Co za manipulacja! W naszej szkole w Pogwizdowie nie ma klas z dwojgiem czy trojgiem dzieci! Takie są właśnie w szkole podstawowej w Wiadrowie. Dlaczego podajecie oficjalnie niesprawdzone informacje?! Stwierdzenie, że w gminie przydałoby się drugie przedszkole, nic nie kosztuje... gdyby zapewniono mieszkańców Pogwizdowa, że w miejsce szkoły powstanie taka placówka, to myślę, że zdroworozsądkowo bylibyśmy na tak. Żadnej wiążącej perspektywy jednak nie ma, dlatego walczymy o nie zamykanie naszej szkoły.
Lubię to! 1
czytelnik
czytelnikAnna Zubrzycka7 grudnia 2017 o 12:18
A czy jeśli jest 4-5 to zmienia postać rzeczy?
Lubię to! 2
mieszkaniec
mieszkaniecAnna Zubrzycka7 grudnia 2017 o 12:19
to może powinniście walczyć o to żeby coś fajnego w tym miejscu powstało a nie na upór walczycie o szkołe
Lubię to! 1
mieszkaniec kwietnik
mieszkaniec kwietnikAnna Zubrzycka7 grudnia 2017 o 12:26
pani aniu myśle że tu nie chodzi o 1 czy 2 dzieci mniej czy więcej ale o fakt że teraz i w wiadrowie i w pogwizdowie są bardzo małe klasy a to dla dzieci też jest złe i najrozsądniejsze jest likwidacja jednej chyba nie uważa pani że likwidacja wiadrowa wchodzi w gre z jej warunkami a fakt taki że zamiast szkoły żeby powstało coś innego bardzo dobry
Lubię to! 3
Też rodzic
Też rodzicAnna Zubrzycka7 grudnia 2017 o 18:11
I naprawdę Pani myśli, że mieszkańcy Zębowic, Paszowic, Nowe Wsi Wielkiej i Małej, Jakuszowej czy Kłonic będą wozić dzieci do ewentulnego przedszkola w Pogwizdowie? Serio? Naprawdę ?
Lubię to! 2
Henia
HeniaAnna Zubrzycka7 grudnia 2017 o 18:33
Może Pogwizdów jak się tak opiera będzie płacił wyższe podatki. Już za wójta Hawrylewicza szkoła miała być zamknięta ale jak zwykle aspiracje Pogwizdowa
Lubię to! 5
4t67
4t677 grudnia 2017 o 07:40
A po co ona w ogóle tam była. Przyjechała namieszać ?
Lubię to! 9
mieszkaniec gminy
mieszkaniec gminy4t678 grudnia 2017 o 08:07
Co nas to obchodzi żr Witek powie że szkoła ma być czy ma jej nie być niech daje pieniądze na utrzymanie
Lubię to! 2
czytelnik
czytelnikmieszkaniec gminy8 grudnia 2017 o 08:17
Otóż to. Dobrze jest gadać i zgrywać dobrą ciocię, tylko że koszty utrzymania obciążają samorząd gminy.
Lubię to! 2
lokator
lokator6 grudnia 2017 o 14:26
Ile kosztuje utrzymanie szkoły jeżeli do każdej klasy chodzi 5-7 dzieci? Niech oponenci to wyjaśnią a potem mędrkują.
Jaki będzie poziom, jeżeli nie będzie szkoły stać na zakup wyposażenia naukowego? Chyba tylko szkoła przy komputerach Polska Szkoła Internetowa dla dzieci przebywających poza granicą.
Oj oponenci - chyba sami zaliczyli tylko kilka klas .....
Lubię to! 4
4t67
4t67lokator7 grudnia 2017 o 07:41
nie 5-6 dzieci tylko 2-3
Lubię to! 0
widać wszystko dość spojrzeć
widać wszystko dość spojrzeć6 grudnia 2017 o 13:24
Czasami fotografie oddają wszystko! Wystarczy spojrzeć. No i czy nie można dostrzec, kto jest "władza"? A jak już zobaczycie Państwo taką "władzę"? To co sobie pomyślicie. Dobro publiczne czy PYCHA I PRYWATA? Czy taka "władza" ma szacunek u zwykłych ludzi? No i czy taka "władza" jest mądra, inteligentna i skromna? Czy taka "władza" szanuje Państwa? Czy bardziej traktuje jak poddanych?
Lubię to! 6
Reklama
proszę zapytać Premier i Prezesa
proszę zapytać Premier i Prezesa6 grudnia 2017 o 12:51
Dlaczego nagle przyjeżdża na sesję wysoki urzędnik z Warszawy, w randze Ministra? Czy Minister jeździ/jeździła po innych gminach w sprawie tzw. likwidacji małych szkół? Dlaczego rada gminy ma przeznaczyć tak duże pieniądze na małą szkołe, gdy obok dzieci mogą być dowożone do dużej placówki? Czy wydanie prawie 1 mln zł na małą szkołe jest gospodarne, kiedy gmina i wójt są zobligowani do przestrzegania dyscypliny finansów i realizowania innych pilnych zadań ? Czy tutaj chodzi naprawdę o dobro mieszkańców i o małą szkołę? A może jest drugie dno i chodzi o jakiś partykularny interes? Czy pojawianie się wysokiego państwowego urzędnika z Warszawy w randze Ministra, nagle w gminie na sesji, nie jest wywieraniem nacisków na mieszkańców oraz radę? Jak już to powinni chyba przyjechać przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej? Szef gabinetu politycznego Premiera zajmuje się "szkołami w gminach" ? Jeżeli tak - to czy był w podobnych sprawach w innych częściach Polski? Myślę że rada gminy oraz wójt powinni, zwrócić się z zapytaniem do premiera oraz prezesa ?
Lubię to! 13
zbulwersowany
zbulwersowany6 grudnia 2017 o 10:00
Żądamy aby Posłanka uszanowała decyzję mieszkańców gminy i nie naciskała na kuratorium ws. zawetowania tej uchwały!!
Lubię to! 8
Mama
Mama6 grudnia 2017 o 08:54
Ja tylko obawiam się końcowej wypowiedzi Pani Witek, która jasno dała do zrozumienia, że wspomniany przez nią PIS będzie tą Uchwałę wetował na wyższych szczeblach. Jak to powiedziała: "Co zrobi pan kurator, jako przedstawiciel rządu w terenie przedstawiciel Pani Minister, zobaczymy"
Lubię to! 6
Miś
Miś6 grudnia 2017 o 08:44
To teraz może nie zabraknie pieniędzy na Fundusz Sołecki.
Lubię to! 3
RW
RW6 grudnia 2017 o 07:54
Jeśli w klasach jest po 5-6 dzieci, to trudno negować zasadność decyzji o likwidacji.
Lubię to! 12
4t67
4t67RW7 grudnia 2017 o 07:42
jakie 5-6 dzieci żle ktoś policzył 2-3 w klasie
Lubię to! 0
mieszkaniec Pogwizdowa
mieszkaniec Pogwizdowa6 grudnia 2017 o 01:39
Dobrze, że szkoła zostanie zlikwidowana. Wiadomo, że to przykre, ale taka jest konieczność. Nie ma sensu wydawać półtora miliona złotych tylko po to żeby były dyrektor gimnazjum i kumpel pani poseł Witek miał pracę. W szkole by prawie nie było dzieci, a pieniądze lepiej żeby pan wójt Oszczęda wydał na dalszy rozwój gminy, który mu świetnie idzie
Lubię to! 19
Czujny obserwator
Czujny obserwatormieszkaniec Pogwizdowa6 grudnia 2017 o 20:42
Jak najbardziej zgadzam się z wypowiedzią. Trzeba jednak bylo myśleć o tym zdecydowanie wcześniej. Od dawna było wiadome, że utrzymanie szkoły w Pogwizdowie, było tylko sztucznym zabiegiem, mydleniem oczu "rodzicom zmartwionym wizja zamknięcia szkoly".
Zagrywki bylego dyrektora gimnazjum, absolutnie niemajacego na uwadze dobra dzieci, a myślącego jedynie o utrzymaniu własnego stołka... Pozostawie bez komentarza.
Lubię to! 6
obserwator - bardziej czujny
obserwator - bardziej czujnyCzujny obserwator6 grudnia 2017 o 22:36
Stwierdzenie "zagrywki byłego dyrektora gimnazjum" są jak najbardziej krzywdzące dla tej osoby - dobro dzieci jest dla niego na pierwszym miejscu.
Może należy zadać pytanie odpowiednim osobom odpowiedzialnym za oświatę w Gminie Paszowice dlaczego obecna uchwała podjęta jest teraz a nie do końca marca 2017 r.?
Nikt nie zadaje pytań dotyczących przygotowania warunków dla klas pierwszych w byłym Gimnazjum w Wiadrowie i wydanych pieniędzy na ten cel, które "przeszły" przez UG a musiałyby być zwrócone do Ministerstwa Oświaty, gdyby podstawówka jednak nie powstała. Ale jak zwrócić coś co zostało wydane a w budżecie gminy pustka. Może tu jest problem całego zamieszania :)
Dobro dzieci w moim odczuciu jest jednak na ostatnim miejscu, gdy wydaje się nie swoje pieniądze przez ciągle zmieniające się uchwały Rady Gminy.
Po prostu brakuje jednej wizji oświaty w gminie i perspektywicznego myślenia o dzieciach.
Warto zaznajomić się z przepisami prawa oświatowego przed wydaniem krzywdzących sądów o osobie, która większość życia poświeciła się edukacji i wychowaniu dzieci a nie kierować się "mydleniem oczu".
Lubię to! 1
Chłop
ChłopCzujny obserwator7 grudnia 2017 o 10:44
Do "obserwatora bardziej czujnego" : wizję oświaty na terenie gminy wójt przedstawił bardzo czytelnie - dwie szkoły podstawowe i dwa przedszkola na terenie gminy. Czego Pani nie zrozumiała? Dwie szkoły a nie trzy. Jaśniej trzeba? I nie przypominam sobie, żeby wójt czy radni zarzucali komukolwiek w dyskusji interesownosc czy prywate. Też bym chciał jeździć Porsche ale stać mnie dziś na Opla, więc co... Mam się zadłużyc żeby spełnić kaprys? Nie sądzę.
Lubię to! 1
Nie tylko mama
Nie tylko mama5 grudnia 2017 o 21:13
Wojcie... Jeszcze proszę GOK-iem się zająć, super pomysł na przedszkole w tym miejscu. Oby tak dalej
Lubię to! 9
Tata
TataNie tylko mama5 grudnia 2017 o 22:07
Przedszkole, jak najbardziej na tak. A żłobek to już byłoby naprawdę mistrzostwo.
Lubię to! 9
Szczerość
Szczerość5 grudnia 2017 o 21:09
Publiczny komentarz Przewodniczącego Rady.... bezcenny :D
Lubię to! 1
Maciej Gwoździewicz
Maciej Gwoździewicz5 grudnia 2017 o 20:31
To jedno z mniej miłych chwil, kiedy przedstawiciele środowiska lokalnego muszą podjąć taką decyzję jak likwidacja szkoły. Są to sprzeczne interesy dyrekcji szkoły i mieszkańców miejscowości, w której znajduje się szkoła, oraz mieszkańców pozostałych miejscowości danej gminy. Dobrze, że taka decyzja należy do gminy a nie wyższych instancji, bo to najbliższa komórka samorządowa, która najlepiej zna lokalne realia.
Lubię to! 5
realista
realistaMaciej Gwoździewicz6 grudnia 2017 o 08:51
Jak mieszkańcy sami nie dbali o to, żeby do tej szkoły miał kto chodzić to niech nie mają do nikogo pretensji. Przecież to bezsens tworzyć dwuosobowe klasy.
Lubię to! 5
Matka uczniów z Pogwizdowa
Matka uczniów z Pogwizdowarealista7 grudnia 2017 o 10:45
Tak się składa, że do szkoły w Pogewizdowie ma kto chodzić, jest więcej uczniów niż w Szkole Podstawowej w Wiadrowie a wspomniane 2 i 3-osobowe klasy są właśnie w tej drugiej placówce.
Lubię to! 0
Mieszkaniec
Mieszkaniec5 grudnia 2017 o 17:31
Nareszcie odważna decyzja. Brawo Radni.
Lubię to! 9
Mietek
MietekMieszkaniec5 grudnia 2017 o 17:52
Brawa dla rady, że nie ulega żadnej presji.
Lubię to! 10
Reklama
Obserwator
Obserwator5 grudnia 2017 o 16:36
całe szczęście, że Pani Poseł i Pan Wójt znowu działają razem dla dobra mieszkańców i całego regionu. w jedności siła!
Lubię to! 4
Uos
UosObserwator5 grudnia 2017 o 17:57
No właśnie nie działają.
Lubię to! 5

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama
MRKS Kuźnia Jawor - KRS: 0000270261
Reklama
Specjalizujemy się w szeroko pojętych Technologiach Internetowych, budujemy m.in. nowoczesne, responsywne strony internetowe i aplikacje webowe. Posiadamy Certyfikaty od Google i IAB Europe oraz od Microsoft Virtual Academy.

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.