Logo Jawor24h.pl
Reklama
Wyższa kultura. Bank nowości. - kredyt, pożyczka, konto, lokata - Alior Bank

Świat Kresów w I Liceum Ogólnokształcącym w Jaworze

W ramach 16 Dolnośląskich Dni Kultury Kresowej popularyzator Kresów - Tomasz Kuba Kozłowski spotkał się z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego im. Księcia Bolka I w Jaworze.

Fot. materiały prasowe © materiał prasowy

10 października 2017 r. w czytelni uczniowie klas I A i II B mieli okazję wysłuchać prezentacji gościa, ilustrowanej bogatym materiałem ikonograficznym.

Tomasz Kuba Kozłowski, autor cyklu „Opowieści z Kresów”, współautor książki „Świat Kresów” i częsty gość w I Liceum  wystąpił przed młodzieżą z prezentacją o dość przewrotnym (jak sam określił) tytule: „Świat Kresów, czyli czego się Jaś nie nauczy...”. Intencją prowadzącego spotkanie było przekazanie młodym ludziom w „pigułce” informacji o tym, co się  kryje pod wieloznacznym terminem „Kresy”.

Spotkanie było lekcją historii, która przypomniała dzieje kształtowania się granic wschodnich I i II Rzeczypospolitej oraz dziedzictwo kulturowo-historyczne dawnych ziem polskich leżących na wschód od jej dzisiejszych granic. Mottem prezentacji były słowa Erazma Syxta Lwowczyka: „Swych rzeczy (... ) chociaż lepsze pod czas a niżeli w inszych krajach są, nie ważymy sobie”.

Tomasz Kozłowski odszedł od nostalgiczno-sentymentalnego obrazu ziemi, na której rodzili się nasi pradziadowie. Skupił się na pokazaniu, że Kresy pod wieloma względami dorównywały, a nawet przewyższały czołowe kraje europejskie.

Przywołane nazwiska, niegdyś znanych i odnoszących sukcesy o zasięgu międzynarodowym osób (np. K. Lanckoroński - kolekcjoner sztuki i podróżnik, W. Horodecki - architekt, J. Rucker, B..F. Stolly, J.A. Baczewski - przedsiębiorcy,  W. Chomicki - piłkarz) oraz instytucje i wydarzenia (np. Gimnazjum w Chyrowie, lwowskie wyższe uczelnie, Powszechna Wystawa Krajowa), świadczyły o wysokim poziomie kulturalno-gospodarczym ziem kresowych.

Wystąpienie Tomasza K. Kozłowskiego zostało przyjęte przez uczniów z wielkim zainteresowaniem i ze zrozumieniem, że świat Kresów to istotny fragment naszego dziedzictwa narodowego. Wiedzę o dawnych ziemiach wschodnich zatem powinniśmy znać i pokazywać innym narodom.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama
Reklama
Specjalizujemy się w szeroko pojętych Technologiach Internetowych, budujemy m.in. nowoczesne, responsywne strony internetowe i aplikacje webowe. Posiadamy Certyfikaty od Google i IAB Europe oraz od Microsoft Virtual Academy.

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.