Logo Jawor24h.pl
Reklama
Wyższa kultura. Bank nowości. - kredyt, pożyczka, konto, lokata - Alior Bank

Sukces matematyków z I LO w Jaworze

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Księcia Bolka I w Jaworze po raz kolejny wzięli udział w konkursie matematycznym KOMA, organizowanym przez Instytut Matematyczny Uniwersytetu Wrocławskiego.

Fot. materiały prasowe © materiał prasowy

Konkurs ma niespotykaną formę. Nie korzysta z wcześniejszej wiedzy, dzięki czemu jest adresowany nie tylko do najlepszych matematyków, ale do wszystkich uczniów o dużym potencjale intelektualnym. Ważna jest w nim umiejętność słuchania i przetwarzania informacji. Dużą trudność stanowi sensowne robienie notatek i posługiwanie się nimi. Wykłady finałowe często dotyczą tego samego zagadnienia dla wszystkich poziomów edukacyjnych, co czyni niezwykle ciekawą analizę publikowanych w Internecie wyników.

Eliminacje odbywają się w szkole, wykład wygłasza nauczyciel. Temat wykładu nie związany jest z programem nauczania. Zadania sprawdza nauczyciel i przesyła organizatorom wyniki oraz prace do weryfikacji. 

Finały odbywają się w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Po wykładzie następuje 40-minutowa przerwa na przejrzenie i uporządkowanie notatek, dyskusję z wykładowcą, kolegami i nauczycielami. Po części zadaniowej następuje dalsza część wykładu, dotycząca zastosowań poznanego pojęcia. W tym czasie jury ocenia prace i wyłania zwycięzców.

W obu etapach uczniowie wysłuchują ok. godzinnego wykładu z matematyki, a potem przez 45-60 minut rozwiązują zadania dotyczące treści przekazanych w wykładzie. Mogą korzystać ze zrobionych podczas wykładu notatek. W finałach temat nie jest związany z programem matematyki szkolnej.

Tegoroczny wykład w szkole nosił tytuł „Permutacje”. Do finału konkursu zakwalifikowało się, osiągając co najmniej 87% punktów, czworo uczniów z naszej szkoły: Aleksandra Prokopowicz (III A), Grzegorz Myjak (III A), Łukasz Rębisz (II A), Stanisław Izdebski (I A). Finał konkursu odbył się 16 grudnia w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Wykład finałowy nosił tytuł „Równanie figur” i dotyczył geometrii.

Tytuł laureata otrzymali uczniowie, którzy zdobyli minimum 50 punktów na 57 możliwych. Zakończył się on sukcesem uczniów  naszej szkoły. Grzegorz Myjak zajął V miejsce (51 punktów) i uzyskał tytuł laureata konkursu. Zaś Łukasz Rębisz zdobył 48 punktów, Aleksandra Prokopowicz 45 punktów, a Stanisław Izdebski 43 punkty. Gratulujemy naszym uczniom osiągnięcia bardzo wysokich wyników, w stojącym na wysokim poziomie finale, zwłaszcza, że konkurs ma formę otwartą i biorą w nim udział uczniowie nie tylko z województwa dolnośląskiego.

Szkolnym koordynatorem oraz wykładowcą od lat w I Liceum jest nauczyciel matematyki Dorota Rębisz, która była opiekunem uczniów w tegorocznej edycji turnieju.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomościReklama
Ostatnie opinie
Reklama
Specjalizujemy się w szeroko pojętych Technologiach Internetowych, budujemy m.in. nowoczesne, responsywne strony internetowe i aplikacje webowe. Posiadamy Certyfikaty od Google i IAB Europe oraz od Microsoft Virtual Academy.

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.