Czwartek, 25.04.2024 505

Spartakus po dobrej grze ulega Gwardii

Wczoraj, 30 listopada w sali sportowej przy 1 LO w Jaworze o godzinie 17: 00 odby si mecz siatkówki juniorów o mistrzostwo Dolnego lska fina A pomidzy JKS Spartakus Jawor a KS Gwardia Wrocaw. W przedmeczowych spekulacjach przewidywano zdecydowan wygran goci, cho niektórzy kibice (których byo wicej ni zdoaa pomieci sala) liczyli po cichu na niespodziank ze strony naszych zawodników. Zawody poprowadzi pan Robert Gbarzewski z Wrocawia. Opiekunka jaworzan pani Marta Czyczerska zadecydowaa, e w wyjciowym skadzie wystpili: Kacper Oliwa (kapitan zespou - rozgrywajcy), Damian Józefiak (atakujcy), Aleksander Hutyra (pierwszy przyjmujcy), Jakub Popiwczak (drugi przyjmujcy), Filip Biegun (rodkowy), Jakub Markiewicz (rodkowy), Dariusz ya (Libero)

W pierwszym secie do stanu 9-9 nasi zawodnicy grali jak równy z równym, tworzyli kombinacyjne akcje, nasz rozgrywajcy umiejtnie wyczuwa jak rozegra dan pik, uruchamia boki, a gdy trzeba byo zagrywa krótk przesunit. Jednak od wymienionego wyej momentu Spartakus zdoby zaledwie 1 punkt po fantastycznej akcji Oliwy z Hutyr, a wrocawianie a 6. W grze jaworzan co si zacio – albo ataki byy w aut lub nie udawao si ustawi bloku. Dopiero po zepsutych serwach przy stanie 10-15 wynik drgn na tablicy. Nastpnie to popis serwów w siatk obu ekip, a do rezultatu 14-18, jedynym ciekawym przerywnikiem bya akcja, w której atakowa z boku Popiwczak. Zdoali to jeszcze odebra Gwardzici, lecz nie mieli ju szans z poprawk Markiewicza ze rodka. Póniej po bdach w przyjciu, bd braku bloku Gwardia ucieka nam na 6 pkt. i mielimy 16-22. Gwardia utrzymywaa przewag i ostatecznie 1 set zakoczy si wygran goci 19-25. Nasz zespó si stara, lecz popenia wicej bdów przy zagrywce oraz w ataku. Przy odrobinie szczcia set móg rozstrzygn si na nasz korzy.

Pocztek drugiego seta by wyrównany, z ma przewag goci, którzy odskakiwali na 2 punkty. Kiedy na tablicy mielimy 7-9 i serwy dla naszej druyny, po nieudanej zagrywce, jaworzanie byli nieskuteczni w odbiorze, a do stanu 8-12. Wówczas pani trener poprosia o czas i nasza druyna wrócia na plac gry odmieniona. Spartakus zdoby 3 punkty pod rzd i wydawao si, e wrocawianie s w naszym zasigu. Jednak Gwardia odpowiedziaa tym samym i mielimy 11-16. Po skutecznym ataku Hutyry, Spartakus zdoby 13 punkt – niestety ostatni dla jaworzan w tym secie. Chopcy z Gwardii cakowicie przejli inicjatyw. Ostatecznie w 2 secie mielimy 13-25.

Spartakus wyszed na trzeciego seta cakowicie odmieniony. Pani Marta postanowia przesun ze rodka na prawy atak Filipa Bieguna. Okazao si to strzaem w dziesitk. Dziki skutecznej grze w ataku, poprawie zagrywki oraz w kocu dziaajcemu bloku, poprawa bya zauwaalna. Rozpoczli od istnego wejcia smoka i na tablicy widnia wynik 4-0. wietne, zrónicowane ataki spowodoway, e gospodarze przejli inicjatyw. Mimo tak dobrej gry nasi chopcy dali szybko odrobi strat i zrobio si niebezpiecznie 8-8. Do stanu 17-17 mielimy ostr wymian ciosów, fenomenalne ataki przeprowadzali jedni jak i drudzy. Praktycznie wikszo bya nie do odbioru przez przeciwnika. Najciekawiej byo jednak na kocu seta. Po dwóch atakach oraz powstrzymaniu blokiem wrocawian Spartakus odskoczy na 3 punkty. Póniej jednak przeciwnicy wzili si w gar i zdobyli 4 punkty pod rzd. Wrocawianie stawiali opór do stanu 23-23. Jednak nasz zespó zaprezentowa spokój i opanowanie, niczym dowiadczeni gracze, cho de facto rednia wieku zespou jest najnisza w lidze. Wynik 25-23 cieszy zarówno zawodników jak i kibiców zgromadzonych na meczu.

W 4 secie pocztek jak zwykle by wyrównany, a do 5-5, wówczas 4 punkty pod rzd zdobyli Gwardzici, jednak nasz zespó nie zaamywa si i dalej konsekwentnie gra to, co potrafi najlepiej, czyli kombinacyjne ataki. Na tablicy mielimy wynik 10-10. Wówczas wydawao si, e ten set jest do wygrania przez nasz ekip, poniewa prezentowa poziom z poprzedniego. Do stanu 14-14 cigle bya nadzieja na zwycistwo, jednak po nieudanym ataku w aut w naszej druynie znowu co si zacio i seryjnie stracia 5 punktów. Przy tej bezpiecznej przewadze wrocawianie konsekwentnie dyli do kolejnej wygranej. Ostatecznie wygrali 21-25.

Gwardzici, mimo e psuli serwy w podobnej iloci, co nasi zawodnicy, to jednak lepiej grali w ataku i tracili mniej punktów po wasnych bdach. Szkoda, e JKS-owi nie udao si utrzyma skutecznoci z trzeciego seta.

Z pozytywnych aspektów naley wymieni przede wszystkim atwo tworzenia kombinacyjnych ataków, dyspozycj w dzisiejszym dniu Bieguna, który skutecznie obija blok rywala, po czym Spartakus zdoby wiele punktów. Równie kapitan zespou Kacper Oliwa bardzo dokadnie rozgrywa pik. W potyczce z Gwardi pokazali, e potrafi duo, by moe ich kariera potoczy si niczym Olka liwki, czego z caego serca im yczymy.

JKS Spartakus Jawor – KS Gwardia Wrocaw 1-3 (19-25; 13-25; 25-23; 21-25)
Najlepszy gracz Spartakusa – Filip Biegun

- Generalnie jestem zadowolona ze swoich podopiecznych - oznajmia po meczu Marta Czyczerska, trenerka Spartakusa. - Zespól gównie zoony z kadetów i juniorów, którzy graj pierwszy rok w tej kategorii wiekowej jest ekip zoon z najmodszych zawodników w tej grupie. W tym meczu zabrako mojej druynie skutecznego ataku, zagrywka równie nie bya mocn stron zespou, ale ambicja i wola walki spowodowaa, e byo to widowiskowe spotkanie.

- Co pani zmieniaby w organizacji klubu, aby lepiej przygotowa zespó, by potyczka z Gwardi wcale nie stawiaa jaworzan na straconej pozycji?

- Szkoda ze majc taki zespó musimy gra na takiej maej sali, cho w Jaworze s dwie hale penowymiarowe, przy Gimnazjum nr II i Szkole Podstawowej nr V, ale jak na razie nie mamy wstpu do tych obiektów.  Niestety nasi wodarze nie pomyleli o udostpnieniu ich dla Spartakusa, który osiga coraz lepsze rezultaty, a modzie grajca w klubie jest nierówno traktowana np. w porównaniu z inn druyn siatkówki, KS OLIMPIA. Coraz liczniejsza grupa kibiców przychodzi na mecze, a nie maj nawet miejsca siedzcego, zbyt maa sala uniemoliwia np. trening zagrywki, bd odbiór ataku, który jest zbyt mocny i pika, która byaby do odbioru niestety lduje na cianie.  Miejmy nadzieje, e ten stan rzeczy ulegnie zmianie.

Rewan z ekip z Wrocawia odbdzie si 18 grudnia. Natomiast kolejne spotkanie JKS Spartakus Jawor rozegra ju 7 grudnia. Wówczas podejmie u siebie druyn MUKS Ikar Legnica.