Logo Jawor24h.pl
Reklama
Wyższa kultura. Bank nowości. - kredyt, pożyczka, konto, lokata - Alior Bank

Seminarium samorządowe w Haus Schlesien w Niemczech

Na zaproszenie stowarzyszenia „Haus Schlesien” samorządowcy z Dolnego Śląska gościli w Königswinter w Północnej Nadrenii-Westfalii w Niemczech.

Fot. Starostwo Powiatowe © Starostwo Powiatowe w Jaworze

Uczestniczyli w czterodniowym seminarium poświęconym zagadnieniom związanym z zarządzaniem zadaniami publicznymi na szczeblu lokalnym. W gronie samorządowców z powiatów: wrocławskiego, lubańskiego, milickiego i wołowskiego znaleźli się także przedstawiciele powiatu jaworskiego: starosta Stanisław Laskowski, przewodniczący Rady Powiatu Roman Sadowski oraz Michał Lenkiewicz naczelnik Wydziału Komunikacji i Drogownictwa.

Wszystkich uczestników seminarium w imieniu organizatorów oficjalnie przywitał prezydent stowarzyszenia – prof. dr Michael Pietsch. W ramach przygotowanego programu uczestnicy seminarium mieli okazję spotkać się m.in. ze starostą powiatu Rhein-Sieg Sebastianem Schusterem, który przedstawił bardzo ciekawe informacje o realizowanych przez powiat zadaniach, w tym z zakresu komunikacji i drogownictwa (zarządzanie drogami: na 523 km dróg położonych w granicach powiatu tylko 63 km pozostaje w zarządzie państwa, kraju związkowego, czyli landu i powiatu, natomiast za pozostałe 460 km odpowiada gmina), strukturze organizacyjnej urzędu starostwa, zasadach współpracy z samorządami gmin wchodzących w jego skład oraz sposobie finansowania tego szczebla samorządu w tym landzie. Warto przy tym zauważyć, co w naszym kraju nie jest stosowane, że budżet powiatu w 50 procentach stanowią obowiązkowe wpłaty poszczególnych gmin, a ich wysokość uzależniona jest od liczby ich mieszkańców.

Dirk Käsbgach, kierownik Wydziału Finansowego Königswinter, szczegółowo scharakteryzował struktury administracyjne i finansowe w landzie Północna Nadrenia-Westfalia. Polscy samorządowcy szczególnie zainteresowani byli sytuacją finansową  gmin oraz możliwością zaciągania przez nie zobowiązań kredytowych.

Dr h.c. Peter Krawietz, były radny w Moguncji, stolicy landu Nadrenia-Palatynat, przedstawił wykład nt. polityki komunalnej w zakresie edukacji i kultury. Także po tym wykładzie nie obyło się bez ciekawej dyskusji z prelegentem, w której poruszano m.in. temat sposobu finansowania działalności kulturalnej, instytucji kultury, a także stowarzyszeń prowadzących działalność w sferze kultury i sportu.

Interesującym punktem seminarium było spotkanie z radnymi rady miejskiej Königswinter, reprezentującymi frakcje ugrupowań partyjnych tworzących koalicję rządzącą miastem oraz opozycji. W ramach ożywionej dyskusji padło wiele pytań dotyczących m.in. struktury organizacyjnej samorządu gminnego i powiatowego, sposobu wykonywania mandatu radnego, relacji pomiędzy władzą polityczną a administracją samorządową. Była też okazja do wymiany poglądów, bo radnych z Königswinter interesowały także kwestie funkcjonowania samorządu lokalnego w naszym kraju.

W programie seminarium była także wizyta w Instytucie Polskim w Düsseldorfie oraz w siedzibie parlamentu landu Północna Nadrenia-Westfalia, gdzie odbyło się bardzo interesujące spotkanie z Wernerem Jostmeierem, do 31 maja br. przewodniczącym niemiecko-polskiej grupy parlamentarzystów, a także wizyta w Fundacji „Dom Kanclerza Konrada Adenauera” w Röndorf.

W tym miejscu szczególne zainteresowanie wzbudziła wypowiedź byłego kanclerza, w sposób bezpośredni odnoszące się do samorządu lokalnego: „Die Kommunalpolitik ist eine Schule auch für große Politik” (Polityka komunalna, lokalna, jest szkołą do wielkiej polityki).

Reklama

Komentarze (2)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

2
217 lipca 2017 o 17:55
Rzeczywiście reprezentacja na poziomie, dziwny skład.
Lubię to! 3
Magda
Magda17 lipca 2017 o 16:46
Myślę że panowie ze starostwa wyciągną z tego seminarium wiele cennych spostrzeżeń, które wykorzystają u nas by żyło się lepiej nam w powiecie jaworskim.
Lubię to! 4

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama
Ostatnie opinie
Reklama
Specjalizujemy się w szeroko pojętych Technologiach Internetowych, budujemy m.in. nowoczesne, responsywne strony internetowe i aplikacje webowe. Posiadamy Certyfikaty od Google i IAB Europe oraz od Microsoft Virtual Academy.

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.