2060 32 własne Fakty

(FOTO) Uczcili rocznicę powstania Armii Krajowej

(FOTO) Uczcili rocznicę powstania Armii Krajowej

Podobwód jaworski Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej włączył się w ogólnopolską akcję I ❤ AK, łączącą tradycję Dnia Zakochanych, z obchodami bardzo ważnej dla Polaków rocznicy.

Z tej okazji mieszkańcy powiatu jaworskiego przez cały dzień mogli otrzymać od przedstawicieli Związku specjalnie przygotowane na tę okazję naklejki. 

- 14 lutego 2017r. obchodzimy 75 rocznicę utworzenia Armii Krajowej – największej na świecie tajnej armii, która w okresie największego rozwoju zrzeszała ok. 300 tysięcy członków. Nikt inny nigdy nie stworzył takiej organizacji – zrobili to Polacy, pod wyjątkowo krwawą i represyjną okupacją niemiecką. Szczególnie dziś, kiedy usiłuje się relatywizować niemieckie zbrodnie, kiedy w zachodnich telewizjach powtarza się kłamstwa o „polskich obozach koncentracyjnych”, kiedy publiczna niemiecka telewizja ZDF emituje na cały świat serial szkalujący żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego – powinniśmy nie tylko pokazać, że pamiętamy, ale że identyfikujemy się z bohaterami Armii Krajowej - naszymi poprzednikami w walce i pracy o Niepodległą Polskę! Dzieje Armii Krajowej, pełne czasami wręcz niesamowitych historii, mogących stanowić podstawowy wzorzec patriotyzmu, w dalszym ciągu są zbyt mało popularyzowane. Co więcej, pokutuje w przestrzeni publicznej wiele kłamstw i wypaczeń utrwalanych przez prawie 50 lat komunizmu. Można, jeśli ktoś chce, odpowiednie informacje odnaleźć. Ale żeby chcieć szukać, trzeba wiedzieć że warto

- czytamy na stronie internetowej organizatorów akcji.

Przedstawiciele Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej wraz z władzami samorządu powiatowego oraz uczestnikami inicjatywy oddali hołd bohaterom Armii Krajowej pod symbolicznym pomnikiem jaworskich Żołnierzy Wyklętych, ufundowanym przez kibiców.

- 14 lutego czcimy kolejną rocznicę powstania Armii Krajowej. Utworzona przed 75 laty Armia Krajowa  jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie, wchodzące w skład Polskiego Państwa Podziemnego. Polskie Państwo Podziemne posiadało władze cywilne i wojskowe, własną administrację, wymiar sprawiedliwości, szkolnictwo, skarb, służbę sanitarną, a także organizacje humanitarne pomagające Żydom i Polakom, wydawało reguralnie własną prasę i podziemne publikację. Polacy będący przedstawicielami ówczesnego społeczeństwa, tworzący AK wyznawali tradycyjne, proste i jakże czytelne dla naszego narodu wartości - Bóg, Honor i Ojczyzna. Dlatego szczególnie dla młodych warto przypominać o takich rocznicach i takich ludziach. Bo to żołnierze AK, sanitariuszki, łączniczki AK, nauczyciele na tajnych nauczaniach, kapelani AK ukazali nam swoim czynem, że polskość to wiara i patriotyzm. Dla ludzi młodych potrzebny jest wzorzec ludzi niezłomnych, odważnych i niezależnych, walczących o ludzką godność. Na pewno tym wzorcem nie są rocznice celebrujące zakłamne wydarzenia, przeczące faktom historycznym, chociażby upamiętniające tzw. „wyzwolenia czy walki Armii Czerwonej". Dlatego dziś w rocznicę powstania Armii Krajowej, upamiętniliśmy na cmentarzu w Jaworze na symbolicznym grobie „jaworskich wyklętych", którzy byli żołnierzami Armii Krajowej – Czesława Warankę i Jana Kruka. Na polecenie Czesława Waranki porucznika AK, w maju 1946 r. w Jaworze Jan Kruk, żołnierz AK, zastrzelił starostę jaworskiego Adama Bystry-Bykowskiego. Starosta był w czasie wojny konfidentem gestapo, skazanym przez podziemie niepodległościowe na śmierć za zdradę i donosicielstwo. Za ten czyn Waranka i Kruk zostali w październiku 1946 roku straceni przez komunistów, w egzekucji na Zamku Piastowskim w Jaworze 

– mówi wicestarosta Arkadiusz Baranowski.

- Pan wicestarosta nie po raz pierwszy zaskoczył niezwykle bogatą wiedzą historyczną. Jego krótka prelekcja na temat Waranki i Kruka wyraźnie wzbogaciła tą uroczystość. Dzięki takiej oprawie jednoznacznie wiadomo komu należy się hołd, a komu zapomnienie

- podsumował Maciej Gwoździewicz.

Jawor AK rocznica powstania AK I love AK I ❤ AK Związek Strzelecki Rzeczypospolitej Arkadiusz Baranowski Maciej Gwoździewicz

Udostępnij tę dyskusję na
Jaworzanin
Jaworzanin 17 lutego o 17:35

do katolik. To nie jest partnerka Pana Gwożdziewicza.

Lubię to! 1
pod wrażeniem
pod wrażeniem 17 lutego o 14:37

Ciekawe kto tak skrupulatnie, słowo w słowo zaprotokołował przemówienie Pana wicestarosty? Ciekawe również do kogo skierowane było to wystąpienie, skoro w uroczystości, jak widać na zdjęciach wzięło udział 7 osób?

Lubię to! 3
yty
ytypod wrażeniem 17 lutego o 15:08

protokółować to można "reżyserowane partyjne spicze" ? w cywilizowanym świecie hołd i upamiętnienie robi się w taki sposób , tak jak właśnie oni to zrobili . kwiaty znicze, zaduma i dobre słowo o bohaterach AK. 1 listopada protokołujesz spotkania na grobach bliskich ? a słowo czy mowę mogło wysłuchiwać 8 10 czy 5 osób. A Jakie ma to znaczenie? Uwierz mi za rok i w kolejnych latach będzie więcej !!!! Polska się budzi !!! A poza tym naprawdę czy trzeba na siłę zwozić dzieci z przedszkoli i podstawówek oraz oficjeli (byłych milicjantów czy ormowców )jak za PRL-u i mówić im tzw. o wyzwoleniu ?

Lubię to! 3
paweł
pawełyty 17 lutego o 16:10

do yty, to co napisałeś to czysta demagogia.Ale w sumie jesteś dobry w odwracaniu kota ogonem.Część mało rozgarniętych to łyknie.

Lubię to! 3
katolik
katolikyty 17 lutego o 16:15

rozpoznałem! Na zdjęciu jest Pan Gwoździewicz z partnerka.

Lubię to! 0
do jawor 24h
do jawor 24h 17 lutego o 08:50

jezeli zamieszczacie zdjęcie główne to dobrze by było podpisać kto na nim jest.Czy jest to Prezes Związku Strzeleckiego ,V-ce starosta , czy rzeczywiście osoba bliżej nieokreślona która szuka swojego miejsca ?

Lubię to! 1
alina
alina 16 lutego o 15:21

fajne kozaczki ma pan v-ce starosta :)))))

Lubię to! 4
gust
gustalina 16 lutego o 15:25

w ogóle uważam, że lepiej się ubiera i prezentuje od burmistrza

Lubię to! 7
!
!gust 16 lutego o 15:29

no masakra żeby tak sobie wtórować, uważaj pan bo w samouwielbienie popadniesz

Lubię to! 3
kpw?
kpw?gust 16 lutego o 15:31

wracaj do lodówki, bo Ci ją ktoś zajmie i znów będziesz płakać, NIE JESTEM FACETEM

Lubię to! 2
KLASA
KLASAgust 16 lutego o 22:20

w ogóle uważam, że jest bardziej męski, a do tego jest bardzo inteligentnym człowiekiem o wysokich walorach etycznych i silnym kręgosłupie moralnym, czego niestety, wielu osobom w dzisiejszych czasach brakuje

Lubię to! 2
Maciej Gwoździewicz
Maciej Gwoździewiczalina 22 lutego o 12:28

Kozaki pana Wicestarosty były kozackie.

Lubię to! 1
gość
gośćMaciej Gwoździewicz 22 lutego o 12:45

Tylko dlaczego damskie :-/ ??

Lubię to! 1
Maciej Gwoździewicz

To były bardziej oficerki niż typowe kozaki- generalnie buty pana wicestarosty ładne wkomponowały się w te uroczystości. Nic tylko czekać na 1 marca- może znów zostaniemy czymś zaskoczeni.

Lubię to! 3
Czarek
Czarek 16 lutego o 00:53

Panie Gwoździewicz - kibicuję Panu, świetna postawa

Lubię to! 6
Marcinek
MarcinekCzarek 17 lutego o 19:38

Też się nie garbie jak stoje xD

Lubię to! 0
jaworski patriota
jaworski patriota 15 lutego o 22:43

dobrze, że ktoś wreszcie głośno mówi prawdę ! p. Baranowski wielki szacunek za postawę. Wszyscy w PIS-ie powinni tak robić

Lubię to! 8
mieszkańcy
mieszkańcy 15 lutego o 17:54

Żałujemy, że nie wiedzieliśmy o tych obchodach. na pewno byśmy przyszli złożyć hołd. W informacjach jaworskich jest tyle chłamu, prosimy o informacje o tym, co ważne.

Lubię to! 4
kibic Kuźni
kibic Kuźni 15 lutego o 17:40

Bohaterom cześć i chwała! Zdrajcom hańba pozostała!

Lubię to! 8
jaworzanka
jaworzanka 15 lutego o 16:12

Nie znałam p.Baranowskiego wcześniej i nie nalezę do żadnej partii politycznej, ale jak obserwuje od pewnego czasu jaworską scenę polityczną, to uważam, że p.Baranowski może być dla niejednego młodego ale i starszego wzorcem ludzi niezłomnych, odważnych, o silnym moralnym kręgosłupie i wysokich wartościach etycznych, walczących o ludzką godność i prawa.

Lubię to! 11
Lidka
Lidkajaworzanka 15 lutego o 16:53

Pan Arek to ekstraklasa samorządowa...

Lubię to! 11
jaworzanin
jaworzaninLidka 16 lutego o 15:05

Arku proszę przestań , bo już się żyga.ć chce

Lubię to! 3
Lidka
LidkaLidka 16 lutego o 15:09

nie mam na imię Arek i nie jestem facetem-a przynajmniej nic mi i mojej rodzinie na ten temat nie wiadomo

Lubię to! 4
jaworzanin
jaworzaninLidka 16 lutego o 15:12

przepraszam , ale nie znam tego Pana który jest na zdjęciu głównym.Prezes Związku Streleckiego , czy v-ce starosta ?

Lubię to! 0
....
....Lidka 16 lutego o 15:27

ten pan szuka swojego miejsca na scenie jaworskiej, jeszcze chyba nie bardzo wie z kim mu po drodze :)))))

Lubię to! 1
bady
bady 15 lutego o 16:01

Już codziennością się stało uprawianie polityki na cmentarzach. W tle groby a w ustach wzniosłe katolickie słowa czczące zabijanie. Ten starosta bez względu na to jakim był człowiekiem , jednak nim był. Tak samo jak ci żołnierze.Żeby było jasne-nie pochwalam naruszania 5-tego przykazania .

Lubię to! 3
boy
boybady 15 lutego o 16:31

No oczywiście. Najlepiej by było jakby w czasie wojny Polacy z założonymi rękami czekali aż nas Niemcy z Ruskimi wymordują do ostatniego... To nie Polacy wywołali wojnę i nie Polacy napadali na sąsiadów.

Lubię to! 9
bady
badyboy 17 lutego o 13:11

Zapamiętaj sobie jedną rzecz-to nie Amerykanie czy Anglicy nas wyzwolili . Zrobili to Rosjanie.To co się stało po wyzwoleniu to inna historia. Trzeba pamiętać o wszystkim a nie mieć pamięć wybiórczą.

Lubię to! 0
Autor
Autorboy 17 lutego o 13:53

Więc trzeba tez pamiętać o 17 września 1939 i o Katyniu też.

Lubię to! 1
donosicielstwo to zło
donosicielstwo to złobady 17 lutego o 14:18

a ci którzy zostali przez niego zadenuncjowani na Gestapo kim byli ? a ci którzy przez jego kapowanie trafili do obozów koncentracyjnych lub zostali zakatowani na Gestapo kim byli ? Ich nie dotyczy 5 przykazanie? Konfident to konfident, żeby zatrzymać zło (aresztowania wielu ludzi przez niego) można było tylko w jeden sposób. Osądzić go is kazać. Wyrok miał wydany przez polski sąd podziemny, działający w konspiracji. Za co za zdradę i kapowanie na Gestapo. Tyle. Ak-owcy zlikwidowali funkcjonującego "trupa publicznego", który poniósł zasłużoną karę. Niestety komuna skazał ich na śmieć za to. Bo nie takie postawy promowała .

Lubię to! 0
.
. 15 lutego o 13:22

szkoda,ze nie wiedziałam o takich obchodach...o której godzinie to było?

Lubię to! 1
bady
bady. 17 lutego o 13:13

Jak to zwykle bywa w przypadku pisu ,około 23

Lubię to! 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe wiadomości

Więcej wiadomości
REKLAMA
Więcej wiadomości
 • Bitwa bramkarska w Budziszowie Wielkim
  Bitwa bramkarska w Budziszowie Wielkim
 • Jedną nogą w piłkę nożną w Legnicy
  Jedną nogą w piłkę nożną w Legnicy
 • (FOTO) Drużyna Ajan Iron Team Jawor mocno rozpoczęła sezon
  (FOTO) Drużyna Ajan Iron Team Jawor mocno rozpoczęła sezon
Więcej wiadomości
Więcej wiadomości
 • O bitwie pod Legnicą w muzeum
  O bitwie pod Legnicą w muzeum
 • Schronisko otwiera drzwi
  Schronisko otwiera drzwi
 • O bitwie pod Legnicą w Jaworze
  O bitwie pod Legnicą w Jaworze
Więcej wiadomości
 • Matura jako furtka
  Matura jako furtka
 • Zmartwychwstał !!!

  WAŻNE Zmartwychwstał !!!

 • Burmistrz zmuszony do ogłoszenia liczbowych wyników konsultacji

  WAŻNE Burmistrz zmuszony do ogłoszenia liczbowych wyników konsultacji

Więcej wiadomości
 • Uszkodzone ogrodzenie placu zabaw w parku
  Uszkodzone ogrodzenie placu zabaw w parku
 • Nowy nielegalny parking?
  Nowy nielegalny parking?
 • Zamiatarka hałasuje po ciemku
  Zamiatarka hałasuje po ciemku
Więcej wiadomości
Więcej wiadomości