Warto spojrzeć na południe

Warto spojrzeć na południe
źródło: es.dreamstime.com

Mądrze jest obserwować innych. Można przez to uczyć się na cudzych błędach, ale też kopiować dobre rozwiązania u siebie. Zdaje się, że polscy politycy wzięli sobie tę zasadę do serca aż za bardzo.

Różne opcje polityczne nieustannie stawiają nam za wzór do naśladowania różne kraje. Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że mamy brać przykład z Węgier rządzonych przez Wiktora Orbána. Dziwić może jak sympatycy PiS mogą łączyć silną antyrosyjskość z poparciem dla polityka, który jest gotów z Rosją współpracować, ale najwyraźniej mogą. Różnego rodzaju lewice: od SLD przez Ruch Palikota po Partię Razem, każą nam przyjąć „Szwedzki model” państwa opiekuńczego dając tym samym dowód jak bardzo nie orientują się w realiach tego kraju. O zastępach europejczyków nakazującym nam dostosować się do każdego pomysłu byleby przyszedł zza Odry nie wspomnę.

Tymczasem pewne państwo, całkiem niedaleko od nas, podjęło właśnie szereg reform, które powinny nas zainteresować. Nie jest to kraj, który przyzwyczailiśmy się brać sobie za wzór. Ale może to i dobrze. Jeśli mamy coś naśladować to dlatego, że jest dobre, a nie dlatego że robią to narody, które nam imponują. Kraj o którym piszę to Rumunia.

Podobnie jak w Polsce, pod pozorem walki ze światowym kryzysem gospodarczym, w Rumunii również podniesiono stawki VAT. Na tym jednak, na szczęście dla Rumunów, podobieństwa z Polską się kończą. U nas bowiem „tymczasowa” podwyżka podatku trwa w najlepsze do dziś, a u nich rząd obniżył VAT prawie do poziomu sprzed kryzysu. Prawie, ponieważ na powrót do dawnej wysokości nie pozwoliła Unia Europejska.

Pierwsza obniżka podatków nastąpiła już w czerwcu 2015 roku, gdy stawka VAT na żywność została obniżona z 24 do 9%. Taką samą stawką obłożone są także dostawy wody. Od 1 styczna tego roku podstawowa stawka VAT została obniżona z 24 do 20%, a w nowego roku ma wynosić 19%, czyli tyle ile przed kryzysem. Oprócz tego zmniejszono podatek dochodowy dla mikroprzedsiębiorstw do zaledwie… 3%! Dodatkowo zmieniono definicję mikroprzedsiębiorstwa tak, żeby więcej firm mogło nim zostać. Od teraz wystarczy zmieścić się w 100 000 euro obrotu rocznie zamiast dawnych 60 000. Zmniejszono też podatek od dywidend z 16 do 5% (dla porównania: w Polsce wynosi on 19%).

Niedawno Rumunia zlikwidowała też ponad sto pomniejszych podatków takich jak abonament radiowo-telewizyjny czy opłatę administracyjną płaconą przy zakupie używanego samochodu. Te zmiany też były krytykowane przez Unię Europejską oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy jako zagrożenie dla stabilności wpływów do budżetu.

Tymczasem rumuński budżet wcale się nie zawalił. Całkowite wpływy z podatków wcale nie spadły, ale wręcz wzrosły o 7% w porównaniu z rokiem ubiegłym, co można bardzo prosto wyjaśnić. Dzięki niższemu „podatkowi od zakupów” jakim jest VAT można kupić więcej. Rumuni zatem zaczęli więcej kupować równoważąc wpływy budżetu. Ta zdroworozsądkowa teoria ekonomiczna znajduje potwierdzenie w rzeczywistości, bowiem sklepy odnotowały realny wzrost sprzedaży.

Polska również może obniżyć obciążenia fiskalne swoich obywateli. Czy weźmiemy przykład z Rumunów? Oprócz wpatrywania się w zachód i północ można czasem spojrzeć w kierunku, który zwykliśmy pomijać. Warto spojrzeć na południe.

 

gospodarka pieniądze zagranica Bałkany

Udostępnij tę dyskusję na
opolak
opolak 3 stycznia o 21:24

Rząd Orbana od nowego roku obniża VAT na domy i mieszkania z 27 do 5 proc, ściął VAT na produkty spożywcze z 27 na 5 proc

Lubię to! 0
borus
borus 25 grudnia 2016 o 11:18

Polska ma dość nieproporcjonalnie duży parlament w porównaniu do populacji (mamy więcej posłów niż USA, Rosja, czy Ukraina – kraje o znacznie większej liczbie ludności i terytorium). bhttp://polskadzis.info/polska-ma-wiecej-poslow-niz-usa/

Lubię to! 0
korektor
korektor 23 grudnia 2016 o 23:57

spojRZEć Panie Malicki!

Lubię to! 1
Jakub Malicki
Jakub Malickikorektor 24 grudnia 2016 o 07:03

Bóg zapłać! Co ta nasza biedna Redakcja ze mną ma... :)

Lubię to! 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe wiadomości

 • Na co „korkowe”?
  Na co „korkowe”?
 • Smog pod kontrolą
  Smog pod kontrolą
 • Gazeta Wiadomości24h. Zobacz, o czym piszemy w najnowszym wydaniu

  WAŻNE Gazeta Wiadomości24h. Zobacz, o czym piszemy w najnowszym wydaniu

Więcej wiadomości
REKLAMA
 • Zawody strzeleckie „Złoty Pączek”
  Zawody strzeleckie „Złoty Pączek”
 • Spektakl „Edukacja Rity”
  Spektakl „Edukacja Rity”
 • (FOTO) Wszystko dla Malwinki
  (FOTO) Wszystko dla Malwinki
Więcej wiadomości
 • Sześć goli w sparingu Zjednoczonych i LZS-u
  Sześć goli w sparingu Zjednoczonych i LZS-u
 • Rodło ogrywa Skorę i testuje
  Rodło ogrywa Skorę i testuje
 • Sparingowa porażka Kuźni z Lotnikiem
  Sparingowa porażka Kuźni z Lotnikiem
Więcej wiadomości
 • (Film) Bander: nieobecni nie mają głosu

  WAŻNE (Film) Bander: nieobecni nie mają głosu

 • Detyna z Morawieckim o sprawach Jawora
  Detyna z Morawieckim o sprawach Jawora
 • (Film)

  WAŻNE (Film) "Samozaoranie" Bery

Więcej wiadomości
 • Opowiedzą o Islandii i Korsyce
  Opowiedzą o Islandii i Korsyce
 • Spacerkiem po... kaplicach św. Barbary i św. Wojciecha
  Spacerkiem po... kaplicach św. Barbary i św. Wojciecha
 • Spacerkiem po… klasztorze pobernardyńskim
  Spacerkiem po… klasztorze pobernardyńskim
Więcej wiadomości
 • Gmina Mściwojów na fali!
  Gmina Mściwojów na fali!
 • Idzie nowe w OSP!
  Idzie nowe w OSP!
 • Gdzie byli pracownicy socjalni?
  Gdzie byli pracownicy socjalni?
Więcej wiadomości
 • UWAGA! Oszukują
  UWAGA! Oszukują "na wnuczka"
 • Nieprzejezdna droga do Figlowa
  Nieprzejezdna droga do Figlowa
 • Wypadek na ul. Kuzienniczej
  Wypadek na ul. Kuzienniczej
Więcej wiadomości
 • Warsztaty ziołowo-herbaciane w bibliotece
  Warsztaty ziołowo-herbaciane w bibliotece
 • Diabetobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia zawita do Bolkowa
  Diabetobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia zawita do Bolkowa
 • Bezpłatne badania mammograficzne
  Bezpłatne badania mammograficzne
Więcej wiadomości