Warto spojrzeć na południe

Warto spojrzeć na południe
źródło: es.dreamstime.com

Mądrze jest obserwować innych. Można przez to uczyć się na cudzych błędach, ale też kopiować dobre rozwiązania u siebie. Zdaje się, że polscy politycy wzięli sobie tę zasadę do serca aż za bardzo.

Różne opcje polityczne nieustannie stawiają nam za wzór do naśladowania różne kraje. Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że mamy brać przykład z Węgier rządzonych przez Wiktora Orbána. Dziwić może jak sympatycy PiS mogą łączyć silną antyrosyjskość z poparciem dla polityka, który jest gotów z Rosją współpracować, ale najwyraźniej mogą. Różnego rodzaju lewice: od SLD przez Ruch Palikota po Partię Razem, każą nam przyjąć „Szwedzki model” państwa opiekuńczego dając tym samym dowód jak bardzo nie orientują się w realiach tego kraju. O zastępach europejczyków nakazującym nam dostosować się do każdego pomysłu byleby przyszedł zza Odry nie wspomnę.

Tymczasem pewne państwo, całkiem niedaleko od nas, podjęło właśnie szereg reform, które powinny nas zainteresować. Nie jest to kraj, który przyzwyczailiśmy się brać sobie za wzór. Ale może to i dobrze. Jeśli mamy coś naśladować to dlatego, że jest dobre, a nie dlatego że robią to narody, które nam imponują. Kraj o którym piszę to Rumunia.

Podobnie jak w Polsce, pod pozorem walki ze światowym kryzysem gospodarczym, w Rumunii również podniesiono stawki VAT. Na tym jednak, na szczęście dla Rumunów, podobieństwa z Polską się kończą. U nas bowiem „tymczasowa” podwyżka podatku trwa w najlepsze do dziś, a u nich rząd obniżył VAT prawie do poziomu sprzed kryzysu. Prawie, ponieważ na powrót do dawnej wysokości nie pozwoliła Unia Europejska.

Pierwsza obniżka podatków nastąpiła już w czerwcu 2015 roku, gdy stawka VAT na żywność została obniżona z 24 do 9%. Taką samą stawką obłożone są także dostawy wody. Od 1 styczna tego roku podstawowa stawka VAT została obniżona z 24 do 20%, a w nowego roku ma wynosić 19%, czyli tyle ile przed kryzysem. Oprócz tego zmniejszono podatek dochodowy dla mikroprzedsiębiorstw do zaledwie… 3%! Dodatkowo zmieniono definicję mikroprzedsiębiorstwa tak, żeby więcej firm mogło nim zostać. Od teraz wystarczy zmieścić się w 100 000 euro obrotu rocznie zamiast dawnych 60 000. Zmniejszono też podatek od dywidend z 16 do 5% (dla porównania: w Polsce wynosi on 19%).

Niedawno Rumunia zlikwidowała też ponad sto pomniejszych podatków takich jak abonament radiowo-telewizyjny czy opłatę administracyjną płaconą przy zakupie używanego samochodu. Te zmiany też były krytykowane przez Unię Europejską oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy jako zagrożenie dla stabilności wpływów do budżetu.

Tymczasem rumuński budżet wcale się nie zawalił. Całkowite wpływy z podatków wcale nie spadły, ale wręcz wzrosły o 7% w porównaniu z rokiem ubiegłym, co można bardzo prosto wyjaśnić. Dzięki niższemu „podatkowi od zakupów” jakim jest VAT można kupić więcej. Rumuni zatem zaczęli więcej kupować równoważąc wpływy budżetu. Ta zdroworozsądkowa teoria ekonomiczna znajduje potwierdzenie w rzeczywistości, bowiem sklepy odnotowały realny wzrost sprzedaży.

Polska również może obniżyć obciążenia fiskalne swoich obywateli. Czy weźmiemy przykład z Rumunów? Oprócz wpatrywania się w zachód i północ można czasem spojrzeć w kierunku, który zwykliśmy pomijać. Warto spojrzeć na południe.

 

gospodarka pieniądze zagranica Bałkany

Udostępnij tę dyskusję na
opolak
opolak 3 stycznia o 21:24

Rząd Orbana od nowego roku obniża VAT na domy i mieszkania z 27 do 5 proc, ściął VAT na produkty spożywcze z 27 na 5 proc

Lubię to! 0
borus
borus 25 grudnia 2016 o 11:18

Polska ma dość nieproporcjonalnie duży parlament w porównaniu do populacji (mamy więcej posłów niż USA, Rosja, czy Ukraina – kraje o znacznie większej liczbie ludności i terytorium). bhttp://polskadzis.info/polska-ma-wiecej-poslow-niz-usa/

Lubię to! 0
korektor
korektor 23 grudnia 2016 o 23:57

spojRZEć Panie Malicki!

Lubię to! 1
Jakub Malicki
Jakub Malickikorektor 24 grudnia 2016 o 07:03

Bóg zapłać! Co ta nasza biedna Redakcja ze mną ma... :)

Lubię to! 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe wiadomości

Więcej wiadomości
REKLAMA
Więcej wiadomości
 • LZS Budziszów Wlk. wywozi trzy punkty z Przyrzecza
  LZS Budziszów Wlk. wywozi trzy punkty z Przyrzecza
 • Kuźnia sforsowała Odrę
  Kuźnia sforsowała Odrę
 • Mateusz Bober: Staramy się grać swoje

  WAŻNE Mateusz Bober: Staramy się grać swoje

Więcej wiadomości
Więcej wiadomości
 • (Film) Nowe logo i strategia marketingowa muzeum
  (Film) Nowe logo i strategia marketingowa muzeum
 • Spacerkiem po... kościele św. Marcina
  Spacerkiem po... kościele św. Marcina
 • Spacerkiem po... kościele św. Marcina
  Spacerkiem po... kościele św. Marcina
Więcej wiadomości
 • Gmina Mściwojów: Ludzie stoją, a busy nie jeżdżą

  WAŻNE Gmina Mściwojów: Ludzie stoją, a busy nie jeżdżą

 • Czy Dolny Śląsk będzie finansować In Vitro?
  Czy Dolny Śląsk będzie finansować In Vitro?
 • Tymczasem w Europie...
  Tymczasem w Europie...
Więcej wiadomości
 • Zamiatarka hałasuje po ciemku
  Zamiatarka hałasuje po ciemku
 • Korwin niewygodny?
  Korwin niewygodny?
 • (Foto) Utknął na słupkach

  WAŻNE (Foto) Utknął na słupkach

Więcej wiadomości
Więcej wiadomości