Idzie nowe w OSP!

Idzie nowe w OSP!
Nowy samochód OSP Mściwojów, fot. Tomasz Siczek

Nareszcie władze gmin dostrzegły potrzebę wymiany samochodów OSP na nowe. W tym roku nowe pojazdy otrzymały dwie jednostki - OSP Mściwojów oraz OSP Mierczyce.

W przyszłym roku nowy wóz otrzyma OSP Męcinka, poza tym istnieją szanse na pozyskanie nowego wozu dla OSP Marcinowice.

Pierwszy taki krok uczyniła Gmina Mściwojów, która zakupiła nowy samochód dla OSP Mściwojów. Ochotnicza Straż Pożarna w Mściwojowie otrzymała średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki Renault D14. Pojazd dostarczyła firma "Wawrzaszek ISS" z Bielska-Białej, a jego koszt wyniósł blisko 700 tysięcy złotych. Więcej informacji na ten temat mogą Państwo przeczytać w artykule pn. Widowiskowe powitanie samochodu OSP Mściwojów.

Warto również dodać, że Gmina Mściwojów podpisała umowę partnerską w ramach projektu: „Poprawa bezpieczeństwa w powiecie złotoryjskim, wołowskim, jaworskim, jeleniogórskim oraz kłodzkim poprzez wyposażenie jednostek OSP w specjalistyczny sprzęt oraz specjalistyczne samochody ratownicze" i wnioskuje o zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Marcinowice. W przypadku gdyby udało się pozyskać pojazd dla druhów z Marcinowic Gmina Mściwojów zaczęłaby wyrastać na lidera jeżeli chodzi o średni wiek pojazdów jednostek OSP na terenie naszego powiatu.

Również w tym roku Gmina Wądroże Wielkie zakupiła lekki samochód ratowniczo-gaśniczy marki Opel Movano dla OSP Mierczyce. Dostarczyła go firma "Dragon" z Dąbrowy Górniczej. Zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z budżetu gminy przeznaczono środki w wysokości 119 149,00, a całkowita wartość pojazdu wyniosła 179 949,00 zł.

Nowy samochód OSP Mierczyce, fot. Gmina Wądroże Wielkie

W przyszłym roku strażacy z OSP Męcinka wzbogacą się o nowy, średni samochód ratowniczo-gaśniczy. W tym miesiącu Gminie Męcinka udało się pozyskać dotację w wysokości 509 440 zł. Oszacowany koszt takiego pojazdu to blisko 800 000 zł.

Jako pierwsi informowaliśmy o potrzebie wymiany samochodów w Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie powiatu jaworskiego na nowe. Pisaliśmy o tym w felietonie "(Nie)bezpiecznie w powiecie jaworskim".

Miejmy nadzieję, że tym "dobrym śladem" pójdą kolejne władze gmin, dzięki czemu mieszkańcy naszego powiatu będą mogli czuć się jeszcze bezpieczniej dzięki nowoczesnemu i sprawnemu sprzętowi. Warto w tym miejscu podkreślić jaką nieocenioną rolę pełnią strażacy-ochotnicy, to właśnie oni, wielokrotnie jako pierwsi pojawiają się na miejscu nie tylko pożarów, ale także wypadków drogowych czy podtopień. Jak dobrze wiemy - lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie mieszkańców, gdyż w niejednym takim przypadku może liczyć się dosłownie każda sekunda.  

Przypomnijmy - na terenie powiatu jaworskiego aktualnie funkcjonuje ogółem 26 jednostek OSP. Do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego należy 9. Spośród tych wszystkich jednostek tylko dwie posiadają fabrycznie nowe, tzw. "pierwszowyjazdowe" samochody - OSP Mściwojów i OSP Granowice. Dla porównania - w powiecie złotoryjskim, z identyczną ilością jednostek OSP (26 - przyp. red.) nowych, "pierwszego rzutu" pojazdów jest sześć. Samochodem "pierwszowyjazdowym" zazwyczaj określa się średni samochód ratowniczo-gaśniczy najbardziej uniwersalny, który zalicza najwięcej wyjazdów do zdarzeń.

Powiat Jaworski OSP Mściwojów OSP Mierczyce OSP Męcinka OSP Marcinowice

Udostępnij tę dyskusję na
STRAŻAK
STRAŻAK 21 grudnia 2016 o 17:53

Jak mozna tak nisko spaść. Były oficer WP dzisiaj klęczy przed byle jakim Burmistrzem. Takim jak najszybciej należy zabrać wysokie emerytury.

Lubię to! 4
WOZIDŁO
WOZIDŁO 21 grudnia 2016 o 17:23

własnie nowe WOZY BOJOWE :) musza byc w OSP KSRG Z Gminy BOLKÓW

Lubię to! 5
mieszkaniec
mieszkaniec 20 grudnia 2016 o 22:02

Gmina Bolkow ? Wybory coraz bliżej.

Lubię to! 5

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe wiadomości

Więcej wiadomości
REKLAMA
Więcej wiadomości
 • LZS Budziszów Wlk. wywozi trzy punkty z Przyrzecza
  LZS Budziszów Wlk. wywozi trzy punkty z Przyrzecza
 • Kuźnia sforsowała Odrę
  Kuźnia sforsowała Odrę
 • Mateusz Bober: Staramy się grać swoje

  WAŻNE Mateusz Bober: Staramy się grać swoje

Więcej wiadomości
Więcej wiadomości
 • (Film) Nowe logo i strategia marketingowa muzeum
  (Film) Nowe logo i strategia marketingowa muzeum
 • Spacerkiem po... kościele św. Marcina
  Spacerkiem po... kościele św. Marcina
 • Spacerkiem po... kościele św. Marcina
  Spacerkiem po... kościele św. Marcina
Więcej wiadomości
 • Gmina Mściwojów: Ludzie stoją, a busy nie jeżdżą

  WAŻNE Gmina Mściwojów: Ludzie stoją, a busy nie jeżdżą

 • Czy Dolny Śląsk będzie finansować In Vitro?
  Czy Dolny Śląsk będzie finansować In Vitro?
 • Tymczasem w Europie...
  Tymczasem w Europie...
Więcej wiadomości
 • Zamiatarka hałasuje po ciemku
  Zamiatarka hałasuje po ciemku
 • Korwin niewygodny?
  Korwin niewygodny?
 • (Foto) Utknął na słupkach

  WAŻNE (Foto) Utknął na słupkach

Więcej wiadomości
Więcej wiadomości