Logo Jawor24h.pl
Reklama
Wyższa kultura. Bank nowości. - kredyt, pożyczka, konto, lokata - Alior Bank

Pół roku na drogach powiatu jaworskiego

410 zdarzeń drogowych - w tym 27 wypadków i 383 kolizje, w wyniku których zostały ranne 33 osoby, a 6 poniosło śmierć.

Zdjęcie ilustracyjne

Ponad 7 tys. kontroli stanu trzeźwości na drogach i 100 pijanych kierujących wyeliminowanych z ruchu. Tak przedstawia się bilans pierwszego półrocza na drogach powiatu jaworskiego. Powyższe dane pokazują, że policyjne apele o rozwagę i rozsądek na drodze z pewnością nie trafiły do wszystkich. Powinniśmy bowiem zdać sobie sprawę z tego, że bezpieczeństwo na drogach w dużej mierze zależy właśnie od tych, którzy się po nich przemieszczają.

W ciągu 6 miesięcy 2017 r. na terenie powiatu jaworskiego zaistniało 410 zdarzeń drogowych. W 27 wypadkach 33 osoby zostały ranne, a 6 poniosło śmierć. Porównując te dane do analogicznego okresu roku ubiegłego należy stwierdzić, że nastąpił wzrost ogólnej ilości zdarzeń drogowych  o 37. Wzrosła również ilość wypadków drogowych o 11 (2016 – 16; 2017 – 27), a także  osób rannych o 11 (2016 – 22; 2017 – 33) oraz  ofiar śmiertelnych o 5 (2016-1; 2017-6).

Najczęściej do zdarzeń drogowych dochodzi pomiędzy godziną 10.00 a 20.00, co stanowi 67 % ogółu zdarzeń. Natomiast biorąc pod uwagę tylko wypadki drogowe, najbardziej zagrożona pora dnia to godz. 8.00 – 18.00. W tym przedziale czasowym zaistniało ich 74 %. Najbardziej zagrożonymi dniami tygodnia analizując zaistniałe kolizje i wypadki są :
• piątek - 77 zdarzeń
• środa - 67 zdarzeń
• wtorek - 63 zdarzenia

Głównymi sprawcami zdarzeń drogowych byli kierujący pojazdami – 76,8 %, w tym kierujący pojazdami osobowymi to sprawcy 55,3 % zdarzeń. Najczęstszymi przyczynami powstawania zdarzeń z winy kierującego było niedostosowanie prędkości do istniejących warunków drogowych – 75 zdarzeń oraz nie zachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami– 57 zdarzeń.

Nadal pod względem ilości wypadków i kolizji najbardziej zagrożona jest droga krajowa nr K-3, gdzie zaistniało 29 % wszystkich zdarzeń. Biorąc pod uwagę terytorium, podział zdarzeń na tej trasie kształtował się w sposób następujący:
- 60 zdarzeń – gmina Bolków
- 25 zdarzeń - miasto Jawor
- 24 zdarzenia - gmina Paszowice
- 10 zdarzeń - gmina Męcinka

W dalszej kolejności biorąc pod uwagę zagrożenia na drodze, znajduje się autostrada A-4 (14,9 %) oraz droga wojewódzka W-374 (5,4 % wszystkich zdarzeń).

Eliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych kierujących, niezmiennie od lat, jest priorytetem w działaniach jaworskiej Policji. Wzmożone działania, zwłaszcza podczas akcji takich jak: „Trzeźwość”, „Alkohol i narkotyki”, „Trzeźwy poranek” mają wpływ na dyscyplinowanie kierowców w tym aspekcie. I tak przez 6 miesięcy 2017 r. funkcjonariusze KPP w Jaworze przebadali na zawartość alkoholu w organizmie 7333 kierujących. Na skuteczność prowadzonych działań w tym zakresie wskazuje również liczba wyeliminowanych osób siadających po alkoholu za przysłowiowe „kółko”. Przez 6 pierwszych miesięcy br. jaworscy policjanci zatrzymali 100 takich kierujących. W 1 przypadku zatrzymano osobę prowadzącą pojazd po zażyciu środków odurzających. Całość działań przełożyła się także na ograniczenie ilości zdarzeń spowodowanych przez nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego. W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego odnotowano bowiem o 2 wypadki i kolizje mniej, w których sprawcami były osoby „na podwójnym gazie” (2016 - 4, 2017 – 2).

Pamiętajmy jednak, że nawet duża ilość policjantów pilnujących bezpieczeństwa na drogach i najlepsze regulacje prawne nie zastąpią naszego zdrowego rozsądku i ostrożności.

_________________________________
Oficer Prasowy KPP w Jaworze
kom. Kordian Mazuryk
tel. 603 039 942

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama
Ostatnie opinie
Będzie się działo
Reklama
Specjalizujemy się w szeroko pojętych Technologiach Internetowych, budujemy m.in. nowoczesne, responsywne strony internetowe i aplikacje webowe. Posiadamy Certyfikaty od Google i IAB Europe oraz od Microsoft Virtual Academy.

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.