Logo Jawor24h.pl
Reklama
Wyższa kultura. Bank nowości. - kredyt, pożyczka, konto, lokata - Alior Bank

Perspektywy rozwoju oświaty w powiecie

Wicestarosta Arkadiusz Baranowski spotkał się we Wrocławiu z Dolnośląskim Kuratorem Oświaty Romanem Kowalczykiem.

Fot. Starostwo Powiatowe © Starostwo Powiatowe

Wspólnie z dyrektor PORE Dorotą Domińską-Werbel, Lucyną Buczkowską dyrektor PCKZiU oraz Beatą Janas Naczelnik Wydziału Edukacji Zdrowia i Polityki Społecznej w Starostwie Powiatowym w Jaworze rozmawiali na temat perspektyw rozwoju oświaty w Powiecie Jaworskim.  

Tytułem wstępu wicestarosta nakreślił korzyści dla naszego powiatu z racji inwestycji koncernu Mercedes-Benz. Podkreślił, że od roku szkolnego 2017/2018 planujemy rozpocząć kształcenie piętnastu mechatroników - uczniów Branżowej Szkoły Zawodowej I Stopnia w Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworze na potrzeby firmy. Dotychczasowe spotkania z przedstawicielami Mercedes-Benz zaowocowały opracowaniem katalogu umiejętności zawodowych pożądanych przez koncern.

Dyrektor PCKZiU L. Buczkowska zwróciła uwagę na aspekty kształcenia praktycznego uczniów BSZ i zakomunikowała, iż zgłosiła się firma z Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która wyraziła gotowość kształcenia uczniów w charakterze pracowników młodocianych, gdyż model ten jest najbliższy systemowi kształcenia zawodowego w Niemczech.

Natomiast Naczelnik Beata Janas zwróciła uwagę na konieczność zakupu wyposażenia technodydaktycznego do kształcenia praktycznego mechatroników. Powiat Jaworski zamierza ubiegać się o dofinansowanie tego zakupu ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dolnośląski Kurator Oświaty z uznaniem odniósł się do tempa i podjętych działań w zakresie dostosowania kształcenia zawodowego do oczekiwań lokalnego rynku pracy.

W II części spotkania wicestarosta Baranowski poinformował Kuratora Oświaty o trzech projektach unijnych realizowanych ze środków RPO WD. Jednym z nich jest projekt pn. "Radosny Start - utworzenie Przedszkola Specjalnego w Jaworze". Aktualnie sześcioro dzieci z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi uczęszcza do tej placówki. Przedmiotowa inicjatywa była zgodna z oczekiwaniami rodziców i dzieci niepełnosprawnych.

W ślad za tym Powiat Jaworski wystąpił do Kuratora o przekształcenie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w PORE w Poradnię Specjalistyczną, która będzie mogła badać i orzekać o rzeczonych niepełnosprawnościach. Wcześniej rodzice i dzieci niepełnosprawne z terenu powiatu musiały korzystać z poradni znajdujących się w Legnicy bądź we Wrocławiu. Obecnie Poradnia Specjalistyczna może orzekać w zakresie wszystkich niepełnosprawności dzieci i młodzieży.

Kurator nadmienił, iż aktualnie prace nadzoru pedagogicznego koncentrują się na wdrażaniu reformy edukacji głównie w zakresie opiniowania sieci szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz opiniowaniu arkuszy organizacyjnych, jednak z ciekawością wysłuchał informacji o dokonaniach w obszarze edukacji w Powiecie Jaworskim. Na zakończenie wicestarosta zaprosił R. Kowalczyka na otwarcie placu zabaw dla dzieci niepełnosprawnych w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Jaworze. 

Podczas spotkania Arkadiusz Baranowski podziękował Dolnośląskiemu Kuratorowi Oświaty za wsparcie działań i przyjęcie oraz podpisanie zgody na uruchomienie Poradni Specjalistycznej w Jaworze. Jak zaznaczył wicestarosta była to bardzo ważna decyzja, która spowodowała, iż na chwilę obecną dzieci niepełnosprawne oraz ich rodzice mogą w Jaworze otrzymać stosowne orzeczenie o niepełnosprawności.

Reklama

Komentarze (4)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

yaworzanin
yaworzanin9 maja 2017 o 17:56
W starostwie cały czas coś się dzieje. Brawo Panie Wicestarosto Baranowski.
Lubię to! 1
Garazowy
Garazowyyaworzanin16 maja 2017 o 19:18
No dzieje się dzieje,tylko raczej nie najlepiej.Po weekendzie majowym chciałem dostać się do starosty Ale był na urlopie zastępca nie osiagalny poszedłem więc grzecznie do wydziału gdzie skladalaem papiery. A tam drzwi zamknięte i kartka z numerem telefonu, rozumiem,że kogoś nie ma Ale całego wydziału, tam są jedne drzwi tylko????!!!! To nie pierwszy raz. Nie mówcie mi tylko żeby podpisać się z nazwiskiem nie chce problemów . Kto na to pozwala czy ktoś panuje nad tym?
Lubię to! 5
.
.Garazowy17 maja 2017 o 09:15
to prawda
Lubię to! 4
Zenada
ZenadaGarazowy17 maja 2017 o 14:30
Wyglada na to,że nikogo to nie interesuje. Bo trzeba by było napisać coś na starostwo
Lubię to! 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama
Ostatnie opinie
Reklama
Specjalizujemy się w szeroko pojętych Technologiach Internetowych, budujemy m.in. nowoczesne, responsywne strony internetowe i aplikacje webowe. Posiadamy Certyfikaty od Google i IAB Europe oraz od Microsoft Virtual Academy.

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.