Logo Jawor24h.pl
Osiedle Kamionka - Nowoczesne osiedle dla Ciebie
Reklama
Zakład Szklarski w Jaworze, tel. 600 96 32 96
Lodziarnia Marceli w Jaworze
Wyższa kultura. Bank nowości. - kredyt, pożyczka, konto, lokata - Alior Bank

Noc Muzeów z mnichami

Muzeum Regionalne w Jaworze zaprasza na Noc Muzeów. Tegoroczna impreza odbędzie się 26 maja pod hasłem „Nocy z mnichami”. Patronat nad wydarzeniem objął Dolnośląski Oddział Stowarzyszenia Muzealników Polskich.

Plakat Fot. Muzeum Regionalne w Jaworze © Muzeum Regionalne

- Cofniemy się w czasie o pięć wieków, kiedy za sprawą wystąpienia zakonnika Marcina Lutra nastał ruch reformacyjny w kościele. Przypomnimy także wydarzenia reformy zakonnej, które doprowadziły do wyodrębnienia się obserwantów, odłamu franciszkanów, zwanego w Rzeczypospolitej „bernardynami”. W jednej z dwóch na Dolnym Śląsku siedzib bernardyńskich, w późnogotyckim zespole poklasztornym mieści się dziś jaworskie muzeum – czytamy na zaproszeniu.

Imprezę rozpocznie o godzinie 18:00 na dziedzińcu muzealnym (wejście od ulicy Klasztornej) występ grupy rekonstrukcyjnej Pokazyhistoryczne.pl. W trzech inscenizacjach o godzinie 18:00, 19:00 i 20:00 pojawią się średniowieczni zakonnicy. Pokazy wzbogaci występ barda, który na unikatowej lirze korbowej, wiernej replice instrumentu muzycznego sprzed stuleci wykona pieśni i ballady. Dodatkowymi atrakcjami dziedzińca będą: kiermasz książek Miejskiej Biblioteki Publicznej, gry i zabawy (burzenie zamku, walka na bezpieczne miecze) oraz kramy rzemiosł: stoisko skryby i iluminatora, warsztaty czerpania papieru, mennica średniowieczna oraz pierniki ze Słodkiej Chatki Marcina Goetza.

Na zwiedzających ekspozycje muzealne czekają dziecięce warsztaty wypieku pierników Lutra. Zaprezentowana zostanie również wystawa czasowa „Śląskie zakony w grafice Friedricha Endlera” oraz „Klasztorne herbarium”. O 21:30 przeniesiemy się do dawnego kościoła franciszkanek przy ul. Żeromskiego, który po raz pierwszy zostanie udostępniony zwiedzającym. Na przybyłych czeka interaktywna instalacja przygotowana we współpracy z kościołem zielonoświątkowym w Jaworze. Nie zabraknie także atrakcji w jaworskim Kościele Pokoju, perle światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. O godzinie 22:00 we wnętrzu protestanckiej świątyni rozpocznie się inscenizacja teatralna „Jak budowano Kościół Pokoju” przygotowana przez Akademię Młodego Aktora, działającej przy Jaworskim Ośrodku Kultury. Po spektaklu zapraszamy na prezentację multimedialną „500 lat reformacji na Śląsku”. Zwiedzającym udostępnione zostaną również zamknięte na co dzień górne kondygnacje empor drewnianej świątyni. Impreza potrwa do godziny 24:00. Wstęp wolny.

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami. Informujemy, że Administratorem poniższych danych osobowych jest DJAmedia Sp. z o.o., Piotrowice-Osiedle 16, 59-424 Męcinka. Dane osobowe zostały przekazane dobrowolnie i będą przetwarzane wyłącznie w celu przesłania zamieszczenia komentarza na portalu. Bez wyraźnej zgody dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych. Osoba, której dane dotyczą ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania i usuwania poprzez kontakt z Administratorem: kontakt@jawor24h.pl.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.


Więcej wiadomości

Reklama
Ostatnie opinie
Reklama
Specjalizujemy się w szeroko pojętych Technologiach Internetowych, budujemy m.in. nowoczesne, responsywne strony internetowe i aplikacje webowe. Posiadamy Certyfikaty od Google i IAB Europe oraz od Microsoft Virtual Academy.

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.