Logo Jawor24h.pl
Reklama
Wyższa kultura. Bank nowości. - kredyt, pożyczka, konto, lokata - Alior Bank


Jakub Malicki

Jak nie przekonać nikogo, czyli antyklerykalizm w dyskusji o zamykaniu sklepów

Możliwe, że część Czytelników wie, co sądzę o zakazie handlu w niedzielę, ponieważ już raz o tym pisałem.

źródło: supermarket-doors.com © supermarket-doors.com

O tym kiedy sklep będzie otwarty powinien decydować właściciel, a nie ustawodawca. Bo to jego sklep, a nie sklep uchwalających zakaz polityków. Jeśli ktoś chciałby, aby nie handlowano w niedziele może zaprzestać chodzenia na zakupy w ten dzień. Zmniejszy tym samym obroty i opłacalność handlowania w niedzielę. Dziś jednak nie będę nikogo przekonywał do swojego zdania. Dziś chcę podzielić się pewnym spostrzeżeniem.

Przeciwko zakazowi jakoś nie chce protestować Janusz Korwin-Mikke, który zazwyczaj bronił wolnego rynku. Zamiast konsekwentnie stanąć po stronie swobody umów i ochrony własności prywatnej usprawiedliwia zakaz dylematem więźnia. Skoro on i jego partia nie, to miejsce przeciwników zajmować zaczął ktoś inny.

Przeanalizowałem zawartość forów i stron przeciwników pod kątem tematu zamykania sklepów w niedzielę. Jak próbują przekonać Polaków, że ten zakaz jest niesłuszny? Nie cytuję dosłownie, jedynie przekazuję sens najczęściej przewijających się wypowiedzi:

Skoro sklepy to i kościoły w niedzielę pozamykać!

A ciekawe, gdzie sobie te katole kupią Harnasia po powrocie z kościoła, jak wszystkie sklepy będą zamknięte, hehehe

Nie będzie nam ePISkopat mówił gdzie i kiedy mamy robić zakupy!

I oczywiście nieśmiertelne:

Nie wszyscy w tym kraju są katolikami!

Tak, to prawda – nie wszyscy. Tak się jednak składa, że większość jednak jest. I tą katolicką większość mają zamiar przekonać argumentowaniem z pozycji… antyklerykalnych. No po prostu ręce opadają! Mi nie chodzi o to, że skoro katolików jest zdecydowana większość to mają prawo narzucić wszystko co chcą, bo to nie jest argument merytoryczny. Ale liczba katolików to argument praktyczny. Jak można na poważnie chcieć skłonić przeważnie katolickie społeczeństwo do odrzucenia pomysłu zamykania sklepów w niedzielę wyśmiewając ich i sugerując im bycie alkoholikami?

Jaki może być za to skutek takiego postawienia sprawy? Taki, że każdy przeciwnik odgórnego zamykania sklepów będzie w oczach społeczeństwa wychodził na antyklerykała. A ja nie chcę wychodzić na antyklerykała, bo mnie ta postawa polityczna odrzuca jak mało która.

A przecież w postulacie, aby o czasie pracy sklepu decydował właściciel a nie politycy nie ma nic antykatolickiego. Otwarcie sklepu nie oznacza przymusu dla klienta, nie narusza jego wolności. Jest cała masa normalnych argumentów przeciwko zakazowi. Tymczasem sprowadzenie całego tematu do „świętej” wojny przeciwko Kościołowi nie daje szans na przekonanie nikogo. Czy naprawdę aż tak brakuje im poczucia realizmu politycznego?

Pozostaje też inne wyjaśnienie. Opisanym przeze mnie krytykom jest zupełnie obojętne, czy sklepy będą zamknięte czy otwarte i czy stanie się to decyzją państwa czy ich właścicieli. To po prostu okazja, żeby powyzłośliwiać się na kler i ludzi o innych poglądach. W sumie tylko tyle.
 

Reklama

Komentarze (7)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

anna
anna15 listopada 2017 o 20:47
przecież to takie proste. Jak pracowałam w tzw. Stonce to z całą załogą byliśmy chociaż za wolnymi niedzielami. Teraz pracuję w jednym z urzędów (nie w Jaworze) i jestem za tym aby markety były czynne też w niedziele. Czyli punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. W końcu przestańcie gadać głupoty bo NIGDY między załogą nie było jakiegoś tematu kościoła.Chodziło tylko o odpoczynek. Tak samo nie gadajcie głupot ,że niby za pracującą niedzielę czy sobotę można odebrać dzień wolny.Ale najlepszy tekst walnął "normalny" (chyba nienormalny)żeby nie mieszać się do JEGO życia. Ręce opadają.A nasze życie??
Lubię to! 4
prawa obywateli polskich
prawa obywateli polskich27 października 2017 o 09:05
A co, jeśli Polscy Żydzi zażądają też wolnej soboty, by móc świętować Szabat? Według obecnego kalendarza żydowskiego Szabat zaczyna się wieczorem i trwa od zachodu słońca w piątek do zachodu słońca w sobotę. Szabat posiada określenie dnia odpoczynku i dnia świętego, w którym nie wykonuje się czynności określanych jako praca.
Lubię to! 0
Jan W.
Jan W.27 października 2017 o 08:55
Ja jestem katolikiem, ale jestem przeciwny zakazowi handlu z niedzielę. Nie rozumiem czemu ma to służyć? Obroty prywatnych firm zmaleją, niektórzy stracą pracę. Wpływy do budżetu również, więc za chwilę znów podniesie się jakiś podatek albo wymyśli nowy. A katolikom, związkom wyznaniowym co w efekcie tego przybędzie? Dzień wolny? No nie, po prostu zamiast mieć wolne w tygodniu będą mieć w niedzielę. W niedzielę niczego nie załatwią w urzędach, ośrodkach zdrowia, a nawet teraz nie zrobią zakupów, czyli generalnie jeszcze bardziej im się utrudni życie.
Fajnie że autor tekstu wreszcie dostrzegł niekonsekwencję i pewnym stopniu krytycznie ocenił postawę JKM. Raczej trzeba się pogodzić, że jest to człowiek, który prochu już nie wymyśli. Stał się bardziej happeningowcem, a może zwyczajnie koniunkturalistą?
Lubię to! 3
normany
normany26 października 2017 o 13:21
Nie każdy jest katolikiem, dlatego każdy powinien mieć prawo wyboru. Nie chcesz nie idź do sklepu w niedzielę, twój wybór ale nie mieszaj się w moje życie i nie decyduj za mnie kiedy mam robić zakupy.
Lubię to! 1
Ewa
Ewanormany15 listopada 2017 o 21:40
Ty chcesz mieć wybór a sprzedawcy muszą iść w niedzielę do pracy i nie dajesz im żadnego wyboru !
Lubię to! 2
KaRy
KaRy26 października 2017 o 13:07
W Austrii sklepy w niedziele pozamykane i nikt nikogo nie wyzywa od katoli alkoholikow etc. komuchy, szechtery i jemu podobni poprostu powariowali.
Lubię to! 2
alledrogo
alledrogo25 października 2017 o 08:30
Równie dobrze mogliby nałożyć zakaz handlu w niedzielę sklepom internetowym. Dlatego lubię reklamy nju, bo ograniczenia i limity nie interesują mnie :)
Lubię to! 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama
MRKS Kuźnia Jawor - KRS: 0000270261
Reklama
Specjalizujemy się w szeroko pojętych Technologiach Internetowych, budujemy m.in. nowoczesne, responsywne strony internetowe i aplikacje webowe. Posiadamy Certyfikaty od Google i IAB Europe oraz od Microsoft Virtual Academy.

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.