Logo Jawor24h.pl
Reklama
Wyższa kultura. Bank nowości. - kredyt, pożyczka, konto, lokata - Alior Bank

(FOTO) Świętowali 70-lecie OSP w Gminie Mściwojów

W sobotę świętowano 70-lecie Ochotniczych Straży Pożarnych w Gminie Mściwojów.

Fot. Paweł Sasiela

Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Mściwojowie. Następnie nastąpił przemarsz w asyście Orkiestry Dętej Hanys Band z Wrocławia. Na miejscu obchodów odbyło się wręczenie odznaczeń za zasługi dla pożarnictwa oraz oficjalne przekazanie średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego Renault D14. Uroczystego przekazania dokonali minister Elżbieta Witek, Komendant Wojewódzki PSP we Wrocławiu Adam Konieczny, członek zarządu województwa Tadeusz Samborski, Krzysztof Strynkowski - pełnomocnik zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu, starosta Stanisław Laskowski oraz wójt Mariusz Foryś. 

- Po wojnie, jesienią 1945 roku, wraz z przyjazdem do gromady Mściwojów osadników wojskowych i ludności zza Buga, zaczęto organizować życie na Ziemiach Odzyskanych. Ochotnicza Straż Pożarna w gminie zawiązała się jako jedna z pierwszych organizacji o charakterze społecznym w powojennej rzeczywistości i działa nieprzerwanie do chwili obecnej. Najwcześniej, bo już w 1946 roku powstała OSP na terenie plebanii w Mściwojowie. W latach 50. strażacy opuścili posesję plebanii i wynajęli za niewielką opłatą budynek gospodarczy, który w czynie społecznym mieszkańcy wsi przystosowali na potrzeby remizy. Remizę z prawdziwego zdarzenia udało się jednak wybudować dopiero na początku lat 60. Kółka rolnicze sfinansowały część materiałów budowlanych, udostępniły sprzęt. W czynie społecznym mieszkańcy Mściwojowa postawili nową remizę. Każdy mieszkaniec wsi zadeklarował przepracować przy budowie remizy trzy dniówki, a ci którzy nie mogli świadczyć pracy wpłacali na konto straży po 50 zł za każdy dzień. Początkowo strażacy korzystali z niedużej poniemieckiej motopompy, która bardzo przydała się w 1948 roku, gdy od pioruna zawaliła się wieża kościoła - przedstawiał historię OSP w Gminie Mściwojów druh Józefat Niedźwiecki.

 

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama
WOŚP 2018
Ostatnie opinie
Reklama
Specjalizujemy się w szeroko pojętych Technologiach Internetowych, budujemy m.in. nowoczesne, responsywne strony internetowe i aplikacje webowe. Posiadamy Certyfikaty od Google i IAB Europe oraz od Microsoft Virtual Academy.

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.