Logo Jawor24h.pl
Reklama
Wyższa kultura. Bank nowości. - kredyt, pożyczka, konto, lokata - Alior Bank

(FOTO) Święto Prawdziwka i Śliwki Węgierki w Nowej Wsi Wielkiej

16 września 2017 r. po raz 8 odbyło się w Nowej Wsi Wielkiej Święto Prawdziwka i Śliwki Węgierki.

© Anna Cybulska

Zabawę zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Nowej Wsi Wielkiej i Nowej Wsi Małej, przy finansowym wsparciu Powiatu Jaworskiego oraz rzeczowym i organizacyjnym Gminy Paszowice. Gośćmi festynu byli: Minister Elżbieta Witek, członkowie Zarządu Powiatu w Jaworze: Henryk Hawrylewicz i Stanisław Witek oraz Wójt Gminy Paszowice – Sebastian Oszczęda. Nie zabrakło stałych przyjaciół i bywalców festynu, którzy licznie przybyli na tradycyjną zupę grzybową z prawdziwków i kurek, różnorodne ciasta ze śliwką węgierką w roli głównej oraz smakowity kompot z tych owoców.

Nie zawiedli biegacze, którzy pomimo niesprzyjającej pogody wzięli udział w kolejnym Prawdziwkowym Biegu Przełajowym o Puchar Wójta Gminy Paszowice. Bieg został zorganizowany przy aktywnym udziale Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej „Jaworzanie”, które reprezentował Prezes – Jan Czekiel. Pierwsze miejsce w kat. kobiet zajęła Katarzyna Papciak, drugie Krystyna Świerk, a trzecie Anna Świerk. Wśród mężczyzn jako pierwszy do mety dobiegł Mariusz Tokarczyk, drugi był Andrzej Rydz, natomiast trzeci Jarosław Domański.

Puchary dla zwycięzców  ufundował Wójt Sebastian Oszczęda, a o pozostałe nagrody, w tym dyplomy, puchary, nagrody rzeczowe,  zadbali: Prezes TKKF oraz członkowie Stowarzyszenia.

Oprócz biegaczy na imprezie pojawili się także kolarze z Uczniowskiego Klubu Kolarskiego „Wiadrów”, na czele z Prezesem Adamem Kijakiem i korzystając z obecności Pani Minister Witek, pięknym bukietem kwiatów podziękowali jej za ufundowanie nowych strojów sportowych.

Podczas festynu rozstrzygnięto także dwa konkursy kulinarne na potrawę z grzybów oraz ze śliwek.

Wśród potraw z grzybów, Jury w składzie – Krystyna Ostapiuk, Józefa Orłowska, Harold Brade i Alicja Szostakowska, najwyżej oceniło „dzieło” Zenona Stasiaka z Kondratowa pn. „Kotlety z prawdziwków”. Drugie miejsce zajęła Anna Węgiel z Jawora za „ polędwiczki w sosie borowikowym”, a trzecie Krystyna Opala z Nowej Wsi Wielkiej za uszka z grzybami. W kategorii „potrawa ze śliwki” najwyższe noty otrzymała ponownie Anna Węgiel za „pierogi ze śliwką w sosie śmietanowym”, drugie miejsce przypadło Sabinie Kurek z Kondratowa za „śliwki w biszkopcie”, a trzecie – Rozalii Szczepaniak z Zespołu „Pogórzanie” za „babkę piaskową ze śliwkami”.

Deszczowa pogoda nie zepsuła humorów uczestnikom festynu, a o właściwy klimat zadbał Zespół „Pogórzanie” pod kierownictwem Waldemara Staszczyka, w repertuarze  biesiadnym. Wykonawcy nagradzani byli gorącymi oklaskami przez licznie zgromadzoną w świetlicy publiczność. Zwieńczeniem 8. Święta Prawdziwka i Śliwki Węgierki była tradycyjna zabawa taneczna, a do późnej nocy przygrywał „Waldi”  

 - W imieniu organizatorów festynu pragnie serdecznie podziękować za sponsoring imprezy oraz pomoc organizacyjną: Zarządowi Powiatu Jaworskiego, w ramach programu upowszechniania kultury, Wójtowi Gminy Paszowice, Państwu Dorocie i Ryszardowi Potocznym z Restauracji „Pod Ulubionym Jaworem” za catering oraz członkom Stowarzyszenia za  wkład finansowy i olbrzymie zaangażowanie przy organizacji festynu - mówi Renata Węgiel, Prezes Stowarzyszenia. 

Tradycyjnie – zapraszamy już za rok na kolejne Święto.

Reklama

Komentarze (1)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

.
.19 września 2017 o 14:49
Był ktoś na grzybach?
Lubię to! 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Ostatnie opinie
Reklama
Specjalizujemy się w szeroko pojętych Technologiach Internetowych, budujemy m.in. nowoczesne, responsywne strony internetowe i aplikacje webowe. Posiadamy Certyfikaty od Google i IAB Europe oraz od Microsoft Virtual Academy.

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.