Logo Jawor24h.pl
Reklama
Filharmonia Dowcipu
Wyższa kultura. Bank nowości. - kredyt, pożyczka, konto, lokata - Alior Bank

(FOTO) Święto Niepodległości w Muzeum Regionalnym w Jaworze

Część miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości oraz Patrona Miasta Jawora Św. Marcina odbyła się w Muzeum Regionalnym w Jaworze.

Fot. Paweł Sasiela © Paweł Sasiela

Tam miał miejsce koncert muzyki kameralnej w wykonaniu Magdaleny Marchewki (sopran) oraz Natalyi Gaponenko (fortepian). Następnie zaprezentowano portret ostatniego Piasta, księcia Jerzego Wilhelma.

- Wydobycie z zapomnienia obrazu ze zbioru Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu i prezentacja publiczna, ale w jeszcze złym stanie, nastąpiła we Wrocławiu. Potem podczas jubileuszu pochówku w Mauzoleum Piastów w Legnicy miał miejsce publiczny pokaz w trakcie konserwacji, w trakcie zaawansowanych prac. Dziś ostatnia odsłona, kiedy możemy podziwiać ten obraz po konserwacji - mówił Arkadiusz Muła, dyrektor jaworskiego muzeum.

Okolicznościowe wykłady wygłosili natomiast Mirosław Szkiłądź i Teresa Chołubek-Spyt. 

- 11 listopada 1675 roku książę Jerzy Wilhelm wyruszył na łowy, bo był zapalonym myśliwym. To były ostatnie łowy w jego życiu - mówił kustosz Mirosław Szkiłądź, który omówił wymieranie rodu Piastów. - W 1296 roku ginie zasztyletowany król Polski Przemysław II i na nim kończy się linia wielkopolska, która pochodziła od Mieszka III Starego. W 1370 roku umiera ostatni Piast na tronie polskim - Kazimierz Wielki, który nie pozostawia po sobie męskiego potomka. W 1526 roku umiera książę Janusz III, książę warszawski. Mamy też wymieranie poszczególnych domów piastowskich na Śląsku. Najpierw w 1335 roku umiera książę Henryk VI z linii wrocławskiej. W 1368 roku to nieszczęście dotyka Jawora, umiera bezpotomnie książę Bolko II Mały. Rok 1428 - wojna pomiędzy książętami śląskimi a Husytami, w bitwie bez potomka ginie książę Jan Ziębicki. Oleśnica, w 1492 roku umiera Konrad - nie ma potomka. W 1504 roku wymiera linia głogowsko-żagańska. W 1513 roku linia oświęcimska. W 1532 roku książęta opolsko-raciborscy, umiera książę Jan Dobry. W 1625 roku umiera książę cieszyński Fryderyk Wilhelm i mamy jedną linię, która przetrwała. Wiecie jakie jest to obciążenie dla tego młodego człowieka? Świadomość, że jest ostatnim? Nie ma już Piastów - dodawał.

Reklama

Komentarze (1)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

nie z Jawora
nie z Jawora15 listopada 2017 o 14:34
Prawie zawsze podczas pobytu w Jaworze zwiedzam to muzeum. Wystawy bardzo ciekawe i miła atmosfera. Pozdrowienia dla Pracowników tej placówki.
Lubię to! 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama
MRKS Kuźnia Jawor - KRS: 0000270261
Reklama
Specjalizujemy się w szeroko pojętych Technologiach Internetowych, budujemy m.in. nowoczesne, responsywne strony internetowe i aplikacje webowe. Posiadamy Certyfikaty od Google i IAB Europe oraz od Microsoft Virtual Academy.

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.