Logo Jawor24h.pl
Reklama
Wyższa kultura. Bank nowości. - kredyt, pożyczka, konto, lokata - Alior Bank

(FOTO) Porządkowanie cmentarza w Pogwizdowie

Kiedy członkowie Historyczno-Eksploracyjnego Księstwa Legnickiego dowiedzieli się, że w Pogwizdowie istnieje zaniedbany cmentarz, postanowili go uporządkować.

Fot. Materiał prasowy © materiał prasowy

Cmentarz ewangelicki w Pogwizdowie powstał w 1850 roku. Współcześnie, zarówno cmentarz, jak i kaplica grobowa, kostnica oraz mur wokół cmentarza zostały wprowadzone do rejestru zabytków w 1990 r. Na północ od Kościoła parafialnego, po drugiej stronie drogi widoczna jest kaplica cmentarna ogrodzona kamiennym murkiem. Kaplica rodziny von Loesch pochodzi z 1885 roku. Została zaprojektowana przez znanego niemieckiego architekta Johannesa Vollmera. Na przełomie 2006 – 2007 roku wykonano prace zabezpieczające kaplicę przed zniszczeniem. Jednak czas zrobił swoje. Kiedy członkowie Historyczno-Eksploracyjnego Księstwa Legnickiego dowiedzieli się, że w Pogwizdowie istnieje zaniedbany cmentarz, postanowili go uporządkować. W porozumieniu z władzami Gminy Paszowice, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków we Wrocławiu delegatura w Legnicy oraz Sołtysem wsi Pogwizdów wolontariusze przybyli do Pogwzidowa 21 października br.. Przez osiem godzin jedenastoosobowa grupa członków stowarzyszenia rozpoczęła karczowanie i wycinanie samosiejek. Rolnik z Pogwizdowa Jacek Sokołowski wspomagany przez Pawła Diduszko wywiózł trzy przyczepy gałęzi. Warto dodać, że „duchowego wsparcia” udzielili wolontariuszom Zastępca Wójta Leonard Wasilkowski i Sołtys Anna Diduszko, którzy odwiedzili ich w sobotnie przedpołudnie. Wolontariusze powrócą tu w listopadzie, jeśli zechcą otrzymają wsparcie ekipy technicznej Urzędu Gminy.

Reklama

Komentarze (1)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Z podziękowaniami
Z podziękowaniami24 października 2017 o 19:50
Brawo, piękna inicjatywa. Zgoda buduje
Lubię to! 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama
MRKS Kuźnia Jawor - KRS: 0000270261
Reklama
Specjalizujemy się w szeroko pojętych Technologiach Internetowych, budujemy m.in. nowoczesne, responsywne strony internetowe i aplikacje webowe. Posiadamy Certyfikaty od Google i IAB Europe oraz od Microsoft Virtual Academy.

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.