Logo Jawor24h.pl
Reklama
Wyższa kultura. Bank nowości. - kredyt, pożyczka, konto, lokata - Alior Bank

Domagają się wprowadzenia budżetu obywatelskiego

Radny Grzegorz Olszewski w imieniu Jaworskiego Obywatelskiego Ruchu Samorządowego złożył projekt uchwały w sprawie wprowadzenia w Jaworze budżetu obywatelskiego, co jak na razie pozostaje jedną z niezrealizowanych obietnic wyborczych burmistrza.

Fot. Paweł Sasiela © Paweł Sasiela

Inicjatorzy wyrażają nadzieję, że projekt znajdzie zrozumienie wśród wszystkich radnych i zostanie szybko uchwalony, aby można było w następnym roku przystąpić do jego praktycznego wdrażania. 

- Pomysł w naszym samorządzie kiełkował już od paru lat. Osobiście z obecnym panem burmistrzem, będącym wówczas w opozycji, zgłaszaliśmy podobny projekt. Jestem bardzo zdziwiony, że przez parę lat nic się nie stało w tym temacie. Projekt budżetu obywatelskiego nie wszedł w życie i tak naprawdę trochę jest mi wstyd. Teraz jako Jaworski Obywatelski Ruch Samorządowy musimy zgłaszać to ponownie. Tym razem mamy jednak nadzieję, że wejdzie on w życie i za parę miesięcy będziemy mogli powiedzieć, tak jak robi to pan burmistrz, mamy to! Obyśmy to mieli - mówi Tomasz Gaździcki z Jaworskiego Obywatelskiego Ruchu Samorządowego.

Wprowadzenie budżetu obywatelskiego było jednym z wniosków radnego Grzegorza Olszewskiego do budżetu miasta na 2017 rok. Podobnie jak budowa basenu odkrytego w Parku Miejskim. W temacie basenu coś się ruszyło. Być może ruszy się również w sprawie budżetu obywatelskiego. 

- Złożony projekt uchwały jest odzwierciedleniem potrzeb mieszkańców. Często się spotykam i rozmawiam z mieszkańcami. Oni najlepiej znają potrzeby poszczególnych części miasta. Podzielenie Jawora na obszary, w których będzie realizowany budżet obywatelski wydaje się być rzeczą bardzo potrzebną. Jest to wyjście do mieszkańca i wsłuchanie się w ich problemy. Mieszkańcy zostają w ten sposób uhonorowani, a zarazem mają wpływ na wydawanie pieniędzy, na co powinni mieć wpływ. Robienie czegoś wbrew potrzebom nie jest dobre. Mieszkaniec zawsze powinien mieć wpływ na to, co się dzieje w mieście. Uważam, że zaproponowany przez nas projekt uchwały powinien zostać zaakceptowany, bo to nie jest dla polityki, tylko dla wszystkich mieszkańców Jawora - dodaje Grzegorz Olszewski.

Jaworski Obywatelski Ruch Samorządowy proponuje, aby do bezpośredniej dyspozycji mieszkańców przeznaczyć milion złotych, co ma być kwotą adekwatną do wielkości całego – około 90-milionowego budżetu Gminy Jawor. 

- Od wielu lat słyszymy od władz samorządowych: "ja to zrobiłem, ja wymyśliłem, ja byłem inicjatorem", a tak naprawdę to są nasze, wspólne pieniądze i mam nadzieję, że budżet obywatelski pozwoli w końcu upodmiotowić mieszkańców, żebyśmy mogli w końcu powiedzieć "my to zrobiliśmy, my wymyśliliśmy, my byliśmy inicjatorem. My jaworzanie" - kończy Tomasz Gaździcki.

Reklama

Komentarze (24)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

obserwator 2
obserwator 226 września 2017 o 22:19
Można obiecywać wiele rzeczy, bo byliśmy zdeterminowani żeby się dostać, ale później patrząc na budżet i jego konstrukcję, człowiek sobie uświadamia, że to nie jest takie hop-siup. To jest bardzo ciężka rzecz - mówił Daniel Iwański.
Lubię to! 2
IREK
IREK26 września 2017 o 14:32
PROSZĘ O ODPOWIEDŹ JAKA JEST POLITYKA PERSONALNA TEGO BURMISTRZA.
W spółce inwestycje koleżeństo (wszyscy ze stowarzyszenia na rzecz ziemii świdnickiej - łącznie z ojcem pani sekretarz) ze Świdnicy, w urzędzie Strzegom i Świdnica.
Co na to radni - czy są bezradni ??
kolejne zmiany w JOK - personalne bo organizacyjnie pic na wodę 9do emerytów dojeżdża "specjalistka" z Polkowic (pytanie za ile ???)
Lubię to! 4
nowy zaciąg?
nowy zaciąg?IREK26 września 2017 o 14:35
kto, za ile i co robi?
Lubię to! 0
$
$IREK26 września 2017 o 14:40
każdy ma prawo dobrać sobie ludzi z którymi chce pracować
Lubię to! 1
środki publiczne
środki publiczne$26 września 2017 o 14:42
za prywatne pieniądze ta, zatrudnienie za publiczne pieniądze jest pod publicznym nadzorem
Lubię to! 4
Misiekmisiewicz
Misiekmisiewicz$26 września 2017 o 14:49
taka prawda
Lubię to! 2
Irek
Irek$26 września 2017 o 15:28
w prywtnej firmie bez wątpienia tak (sam taką prowadzę)ale chyba nie w publicznych instytucjach.
jeśli tak to to jets prywatny folwark
Lubię to! 4
rubi
rubi26 września 2017 o 10:29
na razie najlepiej idzie wydawanie pieniędzy na promocję, inwestycje niestety znacznie się ślimaczą
Lubię to! 7
czytelnik
czytelnik26 września 2017 o 08:09
Pewnie za chwilę z wielką dumą burmistrz ogłosi, że wprowadza budżet obywatelski. Zobaczycie przed wyborami pójdzie na całość. Tylko dlaczego trzeba było czekać na tak proste sprawy niemal całą kadencję?
Lubię to! 7
hmm
hmmczytelnik26 września 2017 o 08:18
może burmistrz trzeba przyciskać, żeby zaczął coś robić?
Lubię to! 3
obserwator 2
obserwator 226 września 2017 o 00:11
Miecio - jaki basen, na razie to tylko spot reklamowy i złożony wniosek o unijne dofinansowanie. Nawet nie ma jeszcze dokumentacji. Za chwilę będziemy jeździć darmową komunikacją, tylko skąd burmistrz weźmie pieniądze, chyba, że z naszych kieszeni, bo budżet miejski aż piszczy.
Lubię to! 6
wyborca zachwycony
wyborca zachwyconyobserwator 226 września 2017 o 07:46
widzisz ty nie wiesz a burmistrz wie dlatego on jest burmistrzem a nie ty.
Lubię to! 1
realnie oceniając
realnie oceniającwyborca zachwycony26 września 2017 o 08:06
najpierw to niech burmistrz zweryfikuje dane jakie ma w księgach rachunkowych, dokona odpisów aktualizujących składników majątkowych, które nie przyniosą mu korzyści ekonomicznych, sporządzi realne sprawozdania finansowe, a potem rozmawia o realnych źródłach finansowania inwestycji, żeby potem nie okazało się, że "przeliczyliśmy się", dochody nie zostały wykonane na oczekiwanym poziomie i musimy zaciągnąć kolejne oprocentowane zobowiązania
Lubię to! 6
Miecio
Miecio25 września 2017 o 22:10
Niech nie marudzą, bo im co chwilę Bera parol zagina. Z basenem marudzili, mają basen. Z komunikacją, to samo.
Lubię to! 2
do Miecio
do MiecioMiecio25 września 2017 o 22:42
To gdzie ten basen? Póki co nie ma jeszcze ani projektu, ani zagwarantowanych w budżecie pieniędzy...
Lubię to! 8
śmiechłem
śmiechłemMiecio25 września 2017 o 23:31
Mamy basen, powiadasz :) błahahaha Chyba pod łóżkiem :)
Lubię to! 8
jaworzanin
jaworzaninMiecio26 września 2017 o 07:40
Nono, widać, że kampania wyborcza dla niektórych już się zaczęła. 3 lata minęły, a p.Bera dalej obiecuje, że coś zrobi? Jak przejadę się tą darmowa komunikacją, wykąpię w basenie letnim, oglądnę film w hali widowiskowej z kinem, przejdę się na spacer do wyremontowanego zamku i wszyscy moi znajomi jaworzanie dostana u p.Bery pracę, to powiem, że spełnione są obietnice wyborcze
Lubię to! 7
Bolko
BolkoMiecio26 września 2017 o 07:42
Miecio, żeby tylko p.Bera tak się nie rozpędził z tym zaginaniem parola, że na końcu na siebie zagiął parol.
Lubię to! 4
Autor
Autor25 września 2017 o 21:38
W Złotoryi złożyli mieszkańcy
Lubię to! 2
Jarek
JarekAutor26 września 2017 o 00:01
To tam mieszkańcy mają prawo składać? A u nas?
Lubię to! 4
ala
ala25 września 2017 o 21:33
osiedle Robotnicze domaga się stałego dopływu wody w kranie! czy to tak wiele????? to podstawowa potrzeba!!!! czy gmina tego nie rozumie????
Lubię to! 6
ala
alaala25 września 2017 o 21:34
jak tak dalej pójdzie, to będziemy musieli jeździć darmową komunikacją z wiaderkami na nowy basen po wodę!!!
Lubię to! 9
Adam
Adam25 września 2017 o 21:25
Wreszcie może coś skapnie na Os. Metalowców, Os. Słowiańskie, Os. Robotnicze, Os. Dziecięce, itd. bo widać że gmina porzuciła te dzielnice, a to przecież też mieszkańcy Jawora.
Lubię to! 6
mieszkaniec
mieszkaniec25 września 2017 o 20:30
Panowie a co w sprawie znikającej ulgi?
Lubię to! 4
Reklama

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama
Ostatnie opinie
Reklama
Specjalizujemy się w szeroko pojętych Technologiach Internetowych, budujemy m.in. nowoczesne, responsywne strony internetowe i aplikacje webowe. Posiadamy Certyfikaty od Google i IAB Europe oraz od Microsoft Virtual Academy.

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.