Logo Jawor24h.pl
Reklama
Wyższa kultura. Bank nowości. - kredyt, pożyczka, konto, lokata - Alior Bank

Dla maluchów o helikonie i sakshornie

5 stycznia br. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Piotrowicach odbył się koncert muzyczny pt:. Tra-ta-ta-ta, co tak głośno gra! Czyli o helikonie i sakshornie.

Fot. materiały prasowe © Materiały prasowe

Uczniowie klas I-III oraz nasze przedszkolaki miały możliwość posłuchania brzmienia tych instrumentów dętych blaszanych. Dowiedziały się, że w większości przypadków całe instrumenty wykonane są z metalu. Ustnik w instrumentach blaszanych ma kielichowaty kształt o przekroju stożkowym.

Cechą charakterystyczną instrumentów blaszanych jest brak stroika, którego rolę przejmują usta grającego podczas przyciskania ich do ustnika.
Mamy kilka rodzajów sakshornów: sakshorn altowy, sakshorn tenorowy, sakshorn barytonowy (tzw. eufonium), bas (bombardon); wielkości te mają związek ze skalą danego instrumentu.

Helikon i sakshorn, używane są w orkiestrach dętych i marszowych. Dzięki takim koncertom, które odbywają się jeden raz w miesiącu, nasi uczniowie mają:

  • możliwość poznania „na żywo” instrumentów muzycznych,
  • posłuchania ich brzmienia.

Danuta Kowalska

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Więcej wiadomości

Reklama
Reklama
Specjalizujemy się w szeroko pojętych Technologiach Internetowych, budujemy m.in. nowoczesne, responsywne strony internetowe i aplikacje webowe. Posiadamy Certyfikaty od Google i IAB Europe oraz od Microsoft Virtual Academy.

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.