Logo Jawor24h.pl
Reklama
JAKO Polska Sp. z o.o. - oferujemy odzież sportową, w tym komplety piłkarskie, akcesoria sędziowskie, ochraniacze, piłki nożne, torby i plecaki. Wykonujemy także nadruki na koszulkach.
Wyższa kultura. Bank nowości. - kredyt, pożyczka, konto, lokata - Alior Bank


Jakub Malicki

Czy PiS wesprze konkurentów polskiego rolnictwa?

Kiedy PiS szło po władzę mocno krytykowało Platformę za sprzyjanie obcym interesom gospodarczym.

źródło: futra-slask.pl


Jednocześnie zarzekało się, że gdy tylko tę władzę przejmie to skończy się faworyzowanie firm zza granicy kosztem Polaków. Postulat jest słuszny, ponieważ faworyzowanie (kogokolwiek!) jest po prostu nieuczciwe, a przy okazji dla Polski szkodliwe. Wydawałoby się, że na PiS w tej kwestii liczyć mógł paradoksalnie zarówno zwolennik liberalizmu gospodarczego jak i obrońca gospodarczego patriotyzmu.

Tymczasem Jarosław Kaczyński poparł właśnie likwidację dochodowej gałęzi polskiego rolnictwa. Branża dokładnie taka, na jakiej Prawo i Sprawiedliwość chce (podobno chce?) opierać polską gospodarkę: zdominowana przez średnie, często rodzinne firmy - odnosząca sukcesy i wyprzedzająca konkurentów z innych krajów. A jej likwidacja będzie oczywiście na rękę tych konkurentów, głównie z Chin i Danii. Polska straci udziały w rynku i miejsca pracy. W środowiskach PiS’u to się bodaj nazywa sprzedawanie Polski  i jest gremialnie potępiane. A przynajmniej było dopóki robiła to Platforma…

Ta branża to oczywiście hodowla zwierząt na futro. Jej likwidacja byłaby wspaniałym prezentem dla wytwórców z innych krajów, którzy zwiększą produkcję, bo przecież zapotrzebowanie na futra od tego zakazu nie spadnie. Nie jestem fanem tego typu argumentów, ale produkcja przeniesie się także do takich państw, w których warunki hodowli są gorsze niż w Polsce. Nie wiem czy zwolennicy tego zakazu nie zdają sobie z tego sprawy, czy po prostu działa tu zasada, że czego oczy nie widzą tego sercu nie żal. Tak czy inaczej: delegalizacja oznacza transfer hodowli do innych państw.

Wróćmy jednak do Prawa i Sprawiedliwości, które odkąd pamiętam najgłośniej lamentuje nad zanikaniem polskiego przemysłu i  rolnictwa. PiS chętnie używa sloganów o ochronie rodzimej gospodarki, aby przepychać szkodliwe ograniczenia. Przykładem jest utrudnienie handlu ziemią rolną. Tym razem jednak taktownie zapomniano o szczytnych ideałach ochrony polskiego rolnictwa.

Znam wiele osób, które zagłosowało na PiS w nadziei, że państwo pod ich rządami nie będzie celowo niszczyć przedsiębiorstw ułatwiając tym samym rozwój zagranicznych konkurentów. Tymczasem partia u władzy rozważa właśnie, czy nie zrobić tego samego co zaciekle krytykowała u swoich poprzedników. Decyzja jeszcze nie zapadła. Oby się nie okazało, że w 2015 wymieniliśmy tylko dekoracje.

 

Reklama

Komentarze (0)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama
WOŚP 2018
Reklama
Specjalizujemy się w szeroko pojętych Technologiach Internetowych, budujemy m.in. nowoczesne, responsywne strony internetowe i aplikacje webowe. Posiadamy Certyfikaty od Google i IAB Europe oraz od Microsoft Virtual Academy.

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.