Logo Jawor24h.pl
Reklama
Wyższa kultura. Bank nowości. - kredyt, pożyczka, konto, lokata - Alior Bank

Mechatronik – zawód z przyszłością w Mercedesie. Gmina podejmuje działania na rzecz mieszkańców

Mechatronika to dziedzina wiedzy, która uczy jak urządzenia mechaniczne zastąpić inteligentnymi systemami elektromechanicznymi.

Fot. Paweł Sasiela © Paweł Sasiela

Zespoły współczesnego samochodu wykorzystują wiedzę z zakresu informatyki, elektroniki, mechaniki, robotyki i automatyki. To właśnie mechatronik (mechanik i elektronik) musi być osobą orientującą się w powyższych dziedzinach, gdyż jego praca polegać będzie na wykorzystaniu tej wiedzy do budowy, obsługi i usprawniania różnych urządzeń. Mercedes – firma, która obecnie organizuje się w Dolnośląskiej Strefie Aktywności Gospodarczej S3 Jawor – Męcinka poszukiwała będzie właśnie tej grupy zawodowej.

- Mając to na uwadze podjąłem już współpracę z Politechniką Wrocławską w zakresie działań edukacyjnych i promocyjnych na rzecz uczniów szkół Gminy Męcinka. Chodzi o to aby zainspirować naszych najmłodszych mieszkańców do dalszego rozwoju oraz oswoić z tą nową dziedziną wiedzy. Mechatronika, to jeszcze mało popularna dziedzina w naszym środowisku lokalnym, choć nasza szkoła w Męcince ma już w tej branży ma pewne sukcesy. Wierzę w to, że podjęta z Politechniką Wrocławską współpraca pozytywnie wpłynie na rozwój i dalszą drogę edukacyjną i zawodową naszych mieszkańców – informuje wójt M. Brzozowski.

Wiem również od Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jaworze p. Barbary Dziasek, że obecnie trwają prace nad dostosowaniem szkół ponadgimnazjalnych (niebawem branżowych) w Jaworze oraz ofert Powiatowego Urzędu Pracy w Jaworze do potrzeb naszego lokalnego rynku pracy – dodaje wójt.

Reklama

Komentarze (12)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

RW
RW6 kwietnia 2017 o 17:28
Zero konkretów. Jaki zakres współpracy, jakie zajęcia, gdzie, od kiedy, dla kogo?
Lubię to! 1
sucha bułka
sucha bułka5 kwietnia 2017 o 22:31
no to gitara ! a może przedszkolaki będą się uczyć montować deski rozdzielcze i tapicerkę ?
Lubię to! 3
kumbaja
kumbajasucha bułka6 kwietnia 2017 o 18:25
w rytm piosenki: gdzie jest słonko kiedy śpi, w mercu dla nas sa otwarte drzwi, dokąd nocą tupta jeż, mechatronikiem zostań jeśli chcesz

domowe przedszkole...
Lubię to! 0
to nie ten wiatr
to nie ten wiatr5 kwietnia 2017 o 17:50
Jak na razie ma być zatrudnienie na poziomie 400 -500 osób w fabryce miensedesa. Z tego blisko 300 to mają ponoć być fachowcy z Reichu plus nasi inzynierowie z doświadczeniem.
Wiadomo niemiaszki otwierają - niemiaszki organizują produkcję. Zostaje może około 200 miejsc do arbajtu do rozrobienia. Na cito . W 52 tyś. powiecie ewentualnie pozostałe sąsiednie powiaty i Wrocław. Jak dziecko nawet teraz coś zaskoczy w podstawówce to co dalej? to potem musi iść do średniej a dalej na studia. A więc 10 - 14 lat. na samo kształcenie !!!! A fabryka jak ruszy to najpóźniej za dwa lata . No i co ? A no to, że musi mieć arbaitera wyuczonego do taśmy od razu !!!! A jak już go złapie to nie będzie podmieniać . Logiczne. Tym bardziej nie będzie czekać 5 -10 lat na niego. Oczywiście można liczyć, że potem też będą "brali do arbajtu" . Tak jak w XIX wieku nie piśmiennych ze wsi brano do tyrania w fabrykach magnatów. Tak było. Ale wtedy maszyny był prymitywne i potrzebowano roboli. Teraz roboli zastępuje robot i komputer. Rozrost produkcji ? Raczej wątpliwe. Skoro już teraz zakładane są prognozy o mniejszym zatrudnieniu niż zakładano wcześniej. O razu mniejsza liczba hal na "cukrowym polu". Nowoczesne technologie raczej ograniczają zatrudnienie a nie powodują zwiększanie zatrudnienia. Automatyka i nowe technologie . Tyle w temacie . Wielki balon, a potem .... bum bum
Lubię to! 1
halny
halnyto nie ten wiatr5 kwietnia 2017 o 23:05
Tak - robią fabrykę w Polsce żeby było taniej i ponad połowę będą stanowić fachowcy z Niemiec, którym trzeba będzie zapłacić jak w Niemczech. Weź się chłopie puknij. A kurs na mechatronika można zrobić w rok (ja znalazłem taki na którym 80% to praktyka), zaczynam na jesień i będę tam po nim pracował. W Jaworze co piąty siedzi na doopie bo pracy nie ma, bezrobocie wysokie i dalej ci co nie pracują będą siedzieć na doopie tak? To po kiego ta fabryka tutaj powstaje?
Lubię to! 0
tajfun
tajfunhalny5 kwietnia 2017 o 23:16
Może cię zaskoczę ale większość inwestycji przychodzi, żeby dostać pomoc publiczną od państwa polskiego. W tym wypadku bulimy w wysokości 500 mln zł. To Polska zapłaci niemieckim fachowcom. Dlatego tutaj zostaną chętnie wysłani z niemieckiej centrali. Sorry ale po kursie rocznym to można robić wtryski w szopie we "wieśwagenie po 5 niemcach". Niestety to my dajemy pomoc publiczną , budujemy drogi, podłaczamy media, przygotowujemy teren pod hale. I jeszcze zwalniamy z podatków
Lubię to! 0
:D
:Dhalny5 kwietnia 2017 o 23:16
Uważaj bo dzieciaki z Męcinki będą więcej umiały po podstawówce i przyjdą do pracy jako Twoi przełożeni :D
Lubię to! 1
halny
halnyhalny6 kwietnia 2017 o 10:30
Tajfun, nie zaskoczyłeś mnie, jestem tego świadomy ale nie sądziłem że to się odbywa na taką skalę. Niezłe frajerstwo polskiego rządu z tego wychodzi ale pewnie tym co trzeba skapnęło lub skapnie. No trudno, człowiek chciałby coś zrobić ze swoim życiem i zmienić zawód, uczyć się czegoś nowego a wszędzie wymagania jak na kosmonautę za 500 euro brutto. Wesoło mamy w Polsce. Chyba zacznę dzieci płodzić :)
Lubię to! 0
czytelnik
czytelnik4 kwietnia 2017 o 21:18
Pan wójt znów próbuje wychodzić przed szereg i zajmuje się kształceniem zawodowym w szkołach podstawowych. Panie wójcie, spokojnie z jaworskim Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego wszyscy zdążą się przygotować do zawodu. Może lepiej nadzorować jakość kształcenia we własnych jednostkach.
Lubię to! 5
no popatrz
no popatrzczytelnik4 kwietnia 2017 o 21:41
a co, nie nadążasz za Panem wójtem i to Cię martwi?
Lubię to! 2
a.
a.czytelnik5 kwietnia 2017 o 07:36
znając Pana Wójta, pewnie zaproponuje dzieciakom jakieś zajęcia z kodowania/programowania /niekoniecznie darmowe/, stosowne do ich etapu rozwoju i dające możliwość zainteresowania dzieci jak się programuje maszyny/roboty, jak cała elektronika wokół nas działa. I takie zajęcia mogą dać już dzieciom podstawy pod wybór zawodu, zrozumienie współczesnego świata. Zajęcia na Politechnice też są fajne i potrzebne, ale dzieci moim zdaniem muszą mieć świadomość, że praktyczna nauka i technika są całkiem blisko :) PS. Mam tylko nadzieję, że w obu podstawówkach, nie tylko w Męcince...PS2. *** szkół ponadpodstawowych jest tak duża teraz, tak dużo dzieci wybiera szkoły m.in. w Legnicy, że współpraca jaworskich szkół ponadpodstawowych /ponadgimnazjalnych/ z podstawówkami z powiatu nie powinna się ograniczać już tylko do "drzwi otwartych" chyba. Może warto postawić na jakąś współpracę? Nie wiem, nie znam się :)
Lubię to! 0
.
.4 kwietnia 2017 o 20:09
Buhahah
Lubię to! 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama
Ostatnie opinie
Reklama
Specjalizujemy się w szeroko pojętych Technologiach Internetowych, budujemy m.in. nowoczesne, responsywne strony internetowe i aplikacje webowe. Posiadamy Certyfikaty od Google i IAB Europe oraz od Microsoft Virtual Academy.

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.