Logo Jawor24h.pl
Reklama
JAKO Polska Sp. z o.o. - oferujemy odzież sportową, w tym komplety piłkarskie, akcesoria sędziowskie, ochraniacze, piłki nożne, torby i plecaki. Wykonujemy także nadruki na koszulkach.
Wyższa kultura. Bank nowości. - kredyt, pożyczka, konto, lokata - Alior Bank

150 posadzonych drzew – współpraca Gminy Męcinka i KSS Bartnica

Miododajne lipy i chroniące przed słońcem klony – aż 150 drzew zostało posadzonych przez mieszkańców i samorząd Gminy Męcinka oraz zarząd i pracowników firmy KSS Bartnica Sp. z o.o. na terenie Gminy Męcinka.

Fot. Materiał prasowy

W ramach współpracy gminy z firmą zrealizowana została kolejna inicjatywa przynosząca wymierne korzyści dla mieszkańców Gminy Męcinka. Przy drodze w Męcince powstała piękna aleja lipowa, natomiast na terenie szkoły w Męcince posadzono klony, które będą nie tylko upiększały to miejsce ale przede wszystkim dawały schronienie przed słońcem uczniom oraz innym mieszkańcom korzystającym z placu zabaw.

 - „Nawiązana współpraca z KSS Bartnica, która od trzech lat jest właścicielem kopalni w Męcince zaowocowała już sfinansowaniem lekcji pływania dla przedszkolaków z gminnych przedszkoli, budową chodnika w Nowej Męcince oraz dofinansowaniem wielu imprez gminnych. Obecnie zrealizowane zostały nasadzenia drzew na terenach publicznych w Męcince” – podkreśla wójt.

Reklama

Komentarze (3)


Proszę zachować komentarze zgodne z regulaminem oraz zasadami współżycia społecznego i dobrymi obyczajami.

Zaloguj się, aby korzystać ze wszystkich funkcji komentarzy.

Dowiedz się więcej

borus
borus10 października o 18:51
Zadrzewienie dróg publicznych.
Art. 28. 1. Zarządy dróg powinny sadzić i utrzymywać zadrzewienie (zakrzewienie) przydrożne wzdłuż dróg publicznych poza koroną drogi.
3. Zarządy dróg mogą sadzić drzewa i krzewy:
1) w obrębie pasa drogowego (art. 18);
2) na pasach przydrożnych wolnych od uprawy (art. 33 ust. 1);
3) na gruntach przyległych do drogi, gdy jest przewidywane poszerzenie istniejącej drogi.
4. Drzewa i krzewy na gruntach wymienionych w ust. 3 pkt 1 są sadzone i utrzymywane przez zarząd drogi i stanowią własność Państwa.
5. Drzewa i krzewy na gruntach wymienionych w ust. 3 pkt 2 są sadzone i utrzymywane przez zarząd drogi i stanowią własność Państwa.
6. Drzewa i krzewy na gruntach wymienionych w ust. 3 pkt 3 są sadzone przez zarząd drogi. Stanowią one własność właścicieli tych gruntów i są przez nich utrzymywane.
7. Na drogach lokalnych gruntowych obowiązek sadzenia drzew przydrożnych należy do gromadzkich rad narodowych, przy czym miejsca sadzenia drzew ustala właściwy do spraw drogowych organ prezydium powiatowej rady narodowej.

Jest wiele szkółek, które produkują różne drzewa i potem przesadzają na wskazane miejsce. Największe drzewa oraz źle znoszące przesadzenie są wykopywane, transportowane i sadzone specjalnymi przesadzarkami zamontowanymi na samochodach ciężarowych. Wówczas sadzone są okazy przekraczające 10 metrów wysokości, a nie rzadko zdarzają się taksony przekraczające 15 metrów. Obwody takich drzew wynoszą ponad 50 cm obwodu, a sięgają często 80 cm mierzonych na wysokości 1 metra.

Żądać posadzenia dużych drzew a nie malutkich kilkutów, które obsikają psy i padną .Jest wiele szkółek, które produkują różne drzewa i potem przesadzają na wskazane miejsce. Największe drzewa oraz źle znoszące przesadzenie są wykopywane, transportowane i sadzone specjalnymi przesadzarkami zamontowanymi na samochodach ciężarowych. Wówczas sadzone są okazy przekraczające 10 metrów wysokości, a nie rzadko zdarzają się taksony przekraczające 15 metrów. Obwody takich drzew wynoszą ponad 50 cm obwodu, a sięgają często 80 cm mierzonych na wysokości 1 metra.


W tym roku olsztyńscy leśnicy posadzą 21,5 mln drzew. W skali całego kraju będzie to ponad pół miliarda sadzonek. Tej wiosny olsztyńscy leśnicy posadzą nowy las na powierzchni prawie 4000 hektarów. Aż 14 % z tej powierzchni (540 hektarów) to odnowienia naturalne, czyli takie, gdzie nowy drzewostan powstaje z samosiewów.
Olsztyńscy leśnicy sadzą przede wszystkim sosny (8,8 mln sadzonek) i dęby (7,2 mln). Następne w kolejności są buk (1,8 mln) i świerk (1,2 mln). Sadzonki dzięki którym powstaje nowy las pochodzą z prowadzonych przez Lasy Państwowe specjalnych szkółek. Sadzonki można nabyć w szkółkach leśnych prowadzonych przez olsztyńskich leśników. – Polska jest w europejskiej czołówce pod względem powierzchni lasów. Zajmują one 29,4 proc. terytorium kraju i rosną na obszarze 9,1 mln ha. Lasy Państwowe prowadzą zrównoważoną gospodarkę leśną, która przyczynia się m.in. do zwiększania lesistości Polski
Lubię to! 0
Milicja w służbie przyrodzie i ludziom
Milicja w służbie przyrodzie i ludziom10 października o 16:59
1."Pamiętaj! Funkcjonariusz MO, też chroni przyrodę".
2. "Milicjant przyjacielem ludu pracującego miast i wsi oraz inwentarza żywego"
Lubię to! 1
jaworzanka
jaworzanka10 października o 16:21
Pomysł wspaniały.
Lubię to! 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. jawor24h.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Reklama
Reklama
Specjalizujemy się w szeroko pojętych Technologiach Internetowych, budujemy m.in. nowoczesne, responsywne strony internetowe i aplikacje webowe. Posiadamy Certyfikaty od Google i IAB Europe oraz od Microsoft Virtual Academy.

 

jawor24h.pl

Największy portal informacyjny w powiecie jaworskim. Znajdziesz tutaj najświeższe informacje, zdjęcia oraz filmy z Jawora i okolic.